533 728 335

Co nowego o witaminie D?

Co nowego o witaminie DWitamina D to jedna z najważniejszych witamin, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. O witaminie D mówi się tak wiele dobrego, że niektórzy mogą postrzegać to jedynie jako chwyt marketingowy – i niedowierzać unikatowym właściwościom prozdrowotnym witaminy D3. A te są faktem – i z dnia na dzień przybywa badań naukowych potwierdzających ogromną rolę witaminy D w zachowaniu zdrowia. To dlatego w 2018 roku pojawiły się nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D3.

 

Niedobór witaminy D3

Niedobór witaminy D jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych niedoborów w Polsce i może dotyczyć nawet 90% osób. Jaka jest tego przyczyna? Podstawowym źródłem witaminy D3 nie jest dieta – jak w przypadku pozostałych witamin – a skórna synteza tej witaminy pod wpływem słońca. A jak wiadomo, w naszej strefie klimatycznej ekspozycja na słońce jest mocno ograniczona. I to jest przyczyną niedoboru tej witaminy. Mniej istotną przyczyną niedoboru może być niewłaściwa podaż tej witaminy wraz z dietą – spożywamy za mało produktów zawierających witaminę D oraz tłuszczów, a witamina D wchłania się wyłącznie w towarzystwie tłuszczów. Stosowanie niskotłuszczowej diety na redukcję może zatem okazać się bardzo niezdrowe. Nie brakuje czynników zwiększających ryzyko niedoboru witaminy D3 – dlatego zalecana jest suplementacja tego związku.

Najnowsze zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D3 przedstawiają się następująco:

– dzieci do 6 miesiąca życia – 400 IU/ dobę
– dzieci od 6 do 12 miesiąca – 400 – 600 IU/ dobę
– dzieci od 1 do 10 roku życia – suplementacja zalecana jest w dawce 600 – 1000 IU przez cały rok, ale z jednym wyjątkiem – jeśli w okresie od maja do września dziecko codziennie eksponuje na słońce skórę przedramion i podudzi (bez stosowania filtrów antyUV) przez co najmniej 15 minut, wtedy suplementacja nie jest konieczna
– dzieci od 11 do 18 roku życia – dawka suplementacyjna to 800 – 2000 IU/ dobę, na zasadach podobnych jak w przypadku dzieci w młodszej grupie wiekowej (wysokość dawki zależy od masy ciała i podaży wit. D w diecie)
– dorośli – do 65 roku życia – dawka suplementacyjna to 800 – 2000 IU/ dobę, zasady j/w
– osoby w wieku powyżej 65 lat – stała suplementacja w dawce 2000 – 4000 IU/ dobę
– kobiety w ciąży – 2000 IU/ dobę przez cały okres ciąży i laktacji.

Oczywiście najlepszym sposobem na określenie, czy potrzebna jest nam suplementacja witaminy D3 jest oznaczenie poziomu tego związku we krwi. Optymalny poziom witaminy D3 to 30 – 50 mg/ dl. Czynniki zwiększające ryzyko niedoboru witaminy D i narzucające konieczność regularnego oznaczania jej poziomu we krwi to:

– choroby wątroby
– choroby nerek
– choroby tarczycy i przytarczyc
– nadmierna masa ciała
– cukrzyca
– alergie, astma, atopowe zapalenie skóry
– zespół metaboliczny
– choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie
– choroby autoimmunologiczne
– nowotwory.

 

Dlaczego witamina D jest taka ważna?

Witamina D wpływa na funkcjonowanie wielu narządów i układów, zatem jej niedobór odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Nie brakuje badań naukowych potwierdzających korzystny wpływ witaminy D na prace układu krążenia, układu kostnego czy nerwowego. Z dnia na dzień wiemy coraz więcej o mechanizmach takiego wszechstronnego działania witaminy D – i coraz bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że nie należy dopuszczać do niedoborów tego związku.

witamina DWitamina D ma m. in. zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. W badaniu opublikowanym w Trends in Neurosciences przeprowadzonym przez Burne’a i wsp. wykazano, iż niedobór witaminy D może znacząco wpływać na pogorszenie funkcji poznawczych (Burne T., Mayne P., Vitamin D in Synaptic Plasticity, Cognitive Function, and Neuropsychiatric Illness; Volume 42, ISSUE 4, P293-306, April 01, 2019). Gdy w organizmie jest za mało tego związku, może dochodzić do większej podatności neuronów hipokampa na degradacyjne działanie enzymów. A to może prowadzić do zmniejszenia liczby i siły połączeń między neuronami, co objawia się pogorszeniem funkcji poznawczych i problemami z nauką. Ale nie tylko – naukowcy upatrują się w tym przyczyny rozwoju takich zaburzeń psychicznych jak schizofrenia. Nie bez przyczyny choroba ta występuje częściej w tych regionach świata, które wyróżniają się gorszym nasłonecznieniem. Poszukując czynników ryzyka, które mogą od najmłodszych lat determinować wzrost ryzyka zachorowania na schizofrenię, naukowcy z Danii i Australii zwrócili uwagę na niedobór wit. D u dzieci. Noworodki urodzone z niedoborem witaminy D mają o 44% wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na schizofrenię (Eyles D. i in., The association between neonatal vitamin D status and risk of schizophrenia; Scientific Reports volume 8, Article number: 17692 (2018)).

W poprzednich latach nie brakowało badań klinicznych, które wykazywały związek między niedoborami witaminy D a wzrostem ryzyka sercowo – naczyniowego. Ostatnio pojawiło się natomiast badanie, które wprowadziło nieco zamieszania. Analiza opublikowana w American Medical Association Cardiology nie wykazała związku między suplementacją witaminy D a ryzykiem chorób serca. Nie oznacza to oczywiście, że suplementowanie witaminy D nie ma wpływu na zdrowie serca – badanie mogło po prostu nie uwzględniać trybu życia. A jak wiadomo to aktywność fizyczna oraz właściwa dieta mają kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia układu krążenia i w ogóle całego organizmu. Warto zatem prowadzić szeroko pojęty zdrowy styl życia i nie zapominać o oznaczaniu poziomu witaminy D. A w oparciu o wyniki badań należy dostosować wielkość dawki suplementacyjnej witaminy D3 – i cieszyć się dzięki temu doskonałym zdrowiem.

Call Now Button