Zaburzenia odżywiania u sportowców
Coraz więcej osób poddaje się presji posiadania nienagannej sylwetki. Szczególnie często dotyczy to osób regularnie uprawiających sport. Kiedyś dążenie do perfekcyjnych proporcji ciała kojarzone było głównie z kulturystami i zawodnikami sportów sylwetkowych, dziś natomiast nie brakuje osób uprawiających sport amatorsko, dla których praca nad sylwetką staje się obsesją. Paradoksem jest to, że osoby uprawiające sport, które często mają znacznie szerszą od przeciętnej wiedzę na temat zdrowego odżywiania, popełniają podstawowe błędy dietetyczne, co nie tylko rujnuje ich sylwetkę, ale także zdrowie.
Dbałość o sylwetkę? A może to już zaburzenia odżywiania?
Oczywistym jest, że każda osoba regularnie uprawiająca sport dba o swoją sylwetkę. Nie zawsze motywacją do treningów jest wygląd – bywa i tak, że sport traktowany jest jako sposób na zachowanie dobrego stanu zdrowia. U wielu osób trenujących pojawia się jednak z czasem presja idealnego wyglądu – stałe przebywanie wśród osób aktywnych fizycznie sprzyja porównywaniu sylwetki. A sportowcy mający do osiągnięcia konkretne cele treningowe, utożsamiają A stąd już tylko krok do rozwoju zaburzeń odżywiania.
Czym są zaburzenia odżywiania i jak je rozpoznać? O zaburzeniach odżywiania mówimy wtedy, gdy:
– jesteśmy stale niezadowoleni ze swojego wyglądu i wagi ciała
– zaczynamy radykalnie ograniczać ilość spożywanych kalorii
– stosujemy głodzenie się lub wprost przeciwnie – zaczynamy się objadać w niekontrolowany sposób, po czym prowokujemy wymioty
– sięgamy po środki przeczyszczające lub preparaty odchudzające niewiadomego pochodzenia, które powodują szybkie chudnięcie
W efekcie takiego postępowania może dojść ostatecznie do rozwoju anoreksji, bulimii bądź zespołu gwałtownego objadania się. Oczywiście są to skrajne, końcowe etapy niewłaściwego odżywiania się. Nie zawsze zaburzenia odżywiania są na tyle poważne, ale nie należy bagatelizować tego, że niefunkcjonalne wzorce żywieniowe są bardziej rozpowszechnione w populacji sportowców niż w populacji ogólnej.
Jak zapanować nad dążeniem do perfekcji?
Bez względu na to, czy trenujesz wyłącznie dla sylwetki, czy także dla zdrowia – musisz uświadomić sobie, że niewłaściwe żywienie odbije się niekorzystnie na jednym i drugim. Bardzo często zaburzenia żywienia manifestują się radykalnym ograniczeniem kalorii. Jednak dieta dla sportowca nie powinna być zbyt restrykcyjna – trenujący organizm potrzebuje bowiem optymalnej podaży kalorii, a także składników odżywczych. Gdy zjesz zbyt mało, bardzo szybko odczujesz, że Twój trening nie jest tak efektywny, jak kiedyś. Jedynym efektem obniżenia kaloryczności diety będzie osłabienie, niedobory pokarmowe i stopniowy zanik tkanki mięśniowej. Bardzo często w celu odtłuszczenia sylwetki sportowcy radykalnie ograniczają spożywanie tłuszczów – a skutkuje to wyższym spożyciem węglowodanów, co wcale nie wpływa pozytywnie na sylwetkę. Ponadto zbyt niska podaż tłuszczów osłabia odporność, zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego oraz ogranicza przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Pojawia się przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, osłabienie kości a także zaburzenia miesiączkowania u kobiet.
Jeśli uprawiasz sport zawodowo lub amatorsko i chcesz uniknąć takich pułapek – od początku współpracuj z dietetykiem. Profesjonalnie ułożona, indywidualna dieta dla sportowców pomoże zrealizować wszystkie cele treningowe, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek niedoborów pokarmowych i wynikających z nich zaburzeń zdrowotnych. Dzięki temu aktywność fizyczna i zdrowy styl życia nie staną się źródłem stresu i frustracji, a dostarczą mnóstwo satysfakcji i zwiększą naszą pewność siebie.