Wiek metaboliczny – czy jesteś starszy, niż wskazuje na to metryka?

Wiek metaboliczny – czy jesteś starszy, niż wskazuje na to metrykaKiedyś wiek kojarzył nam się wyłącznie z metryką i faktyczną liczbą lat. Dziś poznajemy natomiast pojęcie tzw. wieku metabolicznego, który w bardzo trafny sposób oddaje faktyczny stan naszego zdrowia. Wiek metaboliczny może być podobny do wieku faktycznego, niekiedy przyjmuje wartości niższe, jednak bardzo często – i to jest powód do niepokoju – wiek metaboliczny przewyższa nasz wiek fizyczny. Świadczy to o niewłaściwym funkcjonowaniu organizmu i wymaga jak najszybszej korekty. Od czego zatem zależy wiek metaboliczny? I jak można wpłynąć na jego obniżenie?

Wiek metaboliczny – co na niego wpływa?

Pierwsza wizyta u dietetyka wiąże się z wykonaniem szczegółowego wywiadu zdrowotnego, zleceniem badań laboratoryjnych oraz wykonaniem analizy składu ciała. To ostatnie badanie stanowi punkt wyjścia do oszacowania naszego wieku metabolicznego. Analizując skład ciała określane są takie parametry jak:

– masa ciała
– procentowa zawartość tkanki tłuszczowej
– procentowa zawartość tkanki mięśniowej
– zawartość wody w organizmie
– wielkość podstawowej przemiany materii

W oparciu o wymienione parametry szacowany jest także wiek metaboliczny pacjenta. Najczęściej wysoki wiek metaboliczny kojarzony jest z osobami otyłymi, mało aktywnymi fizycznie. I rzeczywiście – wzrost wieku metabolicznego jest ściśle skorelowany z nadwagą, niską masą mięśniową oraz niskim tempem metabolizmu wyrażanym wysoką podstawową przemianą materii. Ale bywa i tak, że osoby szczupłe i wysportowane także nie mogą pochwalić się odpowiednim wiekiem metabolicznym – chociażby z powodu zbyt intensywnego wysiłku fizycznego czy niewłaściwie zbilansowanej diety.

Wyższy od spodziewanego wiek metaboliczny powinien być dla każdego z nas impulsem do zmian. Zdrowy tryb życia naprawdę może oddalić od nas widmo przedwczesnego starzenia się organizmu, rozwoju chorób cywilizacyjnych a nawet przedwczesnej śmierci. Najważniejsze, aby zacząć działać. Jeśli znasz już swój wiek metaboliczny – zapewne odwiedziłeś gabinet dietetyka. Oznacza to, że masz za sobą najważniejszy krok. Jeśli Twój wiek metaboliczny jest zadowalający – gratulacje! Konsultacja z dietetykiem pomoże Ci utrzymać taki nienaganny stan zdrowia. Jeśli natomiast wiek metaboliczny jest wyższy od spodziewanego – dietetyk opracuje odpowiedni model żywienia, który stanowić będzie punkt wyjścia do zdrowego stylu życia.

Jak obniżyć swój wiek metaboliczny?

Aby utrzymać prawidłowy wiek metaboliczny, należy przede wszystkim obniżyć poziom zbędnej tkanki tłuszczowej z jednoczesnym zwiększeniem masy mięśniowej. Ważne jest ponadto nawodnienie organizmu. Cele te zrealizować można stosując odpowiednią dietę oraz regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną. Wyznacznikiem zdrowia nie powinna stać się tylko i wyłącznie masa ciała – u sporej grupy osób spotykany jest syndrom TOFI (thin outside – fat inside), gdy sylwetce o prawidłowej ocenie wizualnej towarzyszy kumulacja tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych. Dlatego warto kontrolować poziom lipidów czy glukozy we krwi.

wiek metabolicznyDieta sprzyjająca obniżeniu wieku metabolicznego powinna ograniczać żywność przetworzoną, słodycze, fast foody, potrawy smażone, źródła węglowodanów. Podstawą diety powinny być zdrowe tłuszcze – zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Są one niezbędne dla utrzymania prawidłowej budowy i funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Nie należy zapominać o warzywach, które dostarczają witamin, minerałów i antyoksydantów. Nawet na diecie o obniżonej kaloryczności czy niskiej zawartości węglowodanów nie musimy z nich rezygnować – wystarczy sięgnąć po zielone liście warzyw.

Nawodnienie organizmu zapewni woda mineralna, napary ziołowe, zielona herbata, soki warzywne. Dieta powinna zapewnić taką ilość kalorii, aby umożliwić skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie dostarczyć wszystkich cennych składników odżywczych. To właśnie dietetyk zbilansuje Twoją dietę tak, abyś mógł ją kontynuować stale i zoptymalizować swój wiek metaboliczny oraz utrzymać go na długie lata.