W jaki sposób dieta może powodować choroby autoimmunologiczne tarczycy?

W jaki sposób dieta może powodować choroby autoimmunologiczne tarczycyChoroby autoimmunologiczne uznawane są dziś za choroby cywilizacyjne. Zadaje to kłam przekonaniu, że są to choroby, których występowanie uzależnione jest wyłącznie predyspozycjami genetycznymi. Wiemy już, że poza uwarunkowaniami genetycznymi, kluczową rolę mają czynniki środowiskowe, np. stres czy infekcje. Okazuje się ponadto, że bardzo ważny wpływ na rozwój chorób autoimmunologicznych ma nasza dieta. Jeśli ma ona charakter prozapalny, a jednocześnie nie dostarcza odpowiedniej ilości antyoksydantów – może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego i rozwoju procesów autoimmunologicznych.

Jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych są choroby tarczycy. Niedoczynność tarczycy najczęściej ma charakter autoimmunologicznego zapalenia tarczycy typu Hashimoto, zaś nadczynność tarczycy – choroby Gravesa – Basedowa. Schorzenia te mogą oczywiście występować z innymi schorzeniami autoimmunologicznymi, co wskazuje na ich wspólne podłoże.

Choroby autoimmunologiczne tarczycy a dieta

Wokół pojęcia „zdrowej diety” narosło ostatnio wiele niedomówień. Jedni twierdzą niestrudzenie, że najzdrowsza jest dieta wysokowęglowodanowa, inni forsują model białkowy. Niektórzy twierdzą, że w przypadku chorób autoimmunologicznych najlepiej sprawdzi się detoks warzywny. Jednak aby zrozumieć, jak dieta wpływa na rozwój chorób autoimmunologicznych, a także – jaka dieta wspomoże terapię, trzeba zrozumieć podłoże chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy to nie tarczyca zaczyna szwankować w pierwszej kolejności. U podłoża choroby leży bowiem dysfunkcja układu immunologicznego, a konsekwencją jest zaburzenie funkcji tarczycy. Rozwojowi autoimmunologicznych chorób tarczycy sprzyja dieta aktywująca układ immunologiczny:

– zawierająca alergeny, takie jak gluten czy laktoza
zawierająca węglowodany sprzyjające rozwojowi stanów zapalnych; ponadto ciągłe wahania poziomu glukozy we krwi sprzyjają obciążenie nadnerczy i nasiloną syntezę kortyzolu, a hormon ten zaburza pracę przysadki i pośrednio – tarczycy
– zawierająca soję i jej przetwory, stanowiące źródło izoflawonoidów sojowych, które hamują aktywność peroksydazy tarczycowej, niezbędnej do konwersji hormonów tarczycy
– zawierająca tłuszcze trans, które generują stan zapalny
– nie dostarczające odpowiedniej ilości antyoksydantów, które hamują stany zapalne

Jaka dieta okazuje się być zatem najbardziej optymalna w celu profilaktyki chorób autoimmunologicznych tarczycy, a także wspomagania ich terapii?

Najlepsza dieta w chorobach autoimmunizacyjnych tarczycy

tarczyca dietaOstatnio coraz więcej mówi się o diecie opartej na tłuszczach – uznawana jest ona za optymalny model żywienia zarówno w przypadku chorób autoimmunologicznych tarczycy, czyli Hashimoto oraz chorobie Gravesa – Basedowa, ale także w przebiegu innych chorób cywilizacyjnych. Okazuje się, że przewlekły stan zapalny leży także u podłoża miażdżycy czy cukrzycy. A niemałą rolę odgrywa także wysoka glikemia, będąca konsekwencją spożywania dużych ilości węglowodanów. Glikacja cholesterolu sprzyja powstaniu tzw. małych, gęstych LDL, czyli cząstek mogących inicjować powstawanie blaszki miażdżycowej. Nie od dziś znany jest ponadto wpływ wysokiego poziomu glukozy na rozwój insulinooporności i cukrzycy.

Dieta oparta na tłuszczach, która zakłada niskie spożycie węglowodanów, działa przeciwzapalnie. Ponadto doskonale wspomaga funkcjonowanie układu hormonalnego, umożliwiając syntezę hormonów na optymalnym poziomie. Ponadto taka dieta pobudza konwersję hormonów tarczycy do ich formy aktywnej oraz zwiększa wrażliwość komórek na ich działanie.

I jeszcze jedna ważna uwaga – każda dieta powinna być skomponowana indywidualnie, we współpracy z dietetykiem. Kaloryczność diety, rozkład makroskładników, suplementacja – to wszystko powinno być komponowane w oparciu o wywiad zdrowotny i aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Konsultacje z dietetykiem pomogą zadbać o normalizację masy ciała, co ma znaczenie zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Ponadto taka dietoterapia to konkretne wsparcie dla standardowej farmakoterapii chorób tarczycy.