tel. (+48) 32 307 80 40

Uregulowane dietą i suplementacją hormonów płciowych u mężczyzn

Uregulowane dietą i suplementacją hormonów płciowych u mężczyznZaburzenia hormonalne to jedne z coraz częściej diagnozowanych dolegliwości. Wiele mówi się o zaburzeniach hormonów płciowych u kobiet, które prowadzić mogą do zaburzeń miesiączkowania czy problemów z zajściem w ciążę. Jednak wahania poziomu hormonów płciowych dotyczą także mężczyzn. Mówi się jednak o nich znacznie mniej, a zbyt niski poziom testosteronu pozostaje często niezdiagnozowany.

Za mało testosteronu – co jest tego przyczyną?

Testosteron kojarzony jest z męskością, zwłaszcza siłą fizyczną oraz płodnością. Niestety – wraz z wiekiem poziom testosteronu spada. Ten fizjologiczny proces rozpoczyna się już po 30 roku życia i może prowadzić do spadku poziomu tego męskiego hormonu płciowego nawet o 1,5% rocznie. Kolejną kwestią jest niewłaściwy styl życia – to on przyczynia się do tego, że z niskim poziomem testosteronu borykają się coraz młodsi panowie.

Najważniejsze czynniki sprzyjające obniżeniu poziomu testosteronu we krwi to:

– picie alkoholu i palenie papierosów
– mała aktywność fizyczna
– stres
– zbyt mało snu
– nadmiar węglowodanów w diecie
– zbyt mała podaż tłuszczów
– nadmierne spożycie soi, stanowiącej źródło fitoestrogenów

Skontaktuj się ze mną – pomogę Ci w uregulowaniu hormonów za pomocą skutecznej diety

Jak można rozpoznać, że poziom testosteronu w organizmie jest za niski? Podstawą diagnostyki jest oczywiście oznaczanie poziomu testosteronu we krwi, a także jego aktywnej pochodnej – DHT. Nie jest to jednak badanie wykonywane rutynowo, a jedynie po dostrzeżeniu u siebie objawów niskiego testosteronu we krwi. Charakterystycznym symptomem jest spadek libido i pogorszenie sprawności seksualnej mężczyzny. Pojawia się apatia i chroniczne zmęczenie, a sylwetka może nabierać cech kobiecych (zaokrąglone biodra, powiększone piersi, czyli ginekomastia).

Jak zadbać o prawidłowy poziom męskich hormonów płciowych?

W ostatnich latach wzrosła popularność specyfików z testosteronem, które wielu mężczyzn aplikuje sobie na własną rękę w formie zastrzyków. To najgorsze z możliwych rozwiązań, gdyż nie trzeba się posuwać do tak ryzykownej ingerencji w poziom hormonów, aby móc cieszyć się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. Poza tym iniekcje testosteronu mogą przyczynić się do nadmiaru tego hormonu we krwi – a taki stan jest równie niekorzystny dla zdrowia, jak jego niski poziom.

Jako dietetyk z wieloletnim doświadczeniem wiem, jak znaczącą rolę odgrywa dieta w utrzymaniu optymalnej równowagi całego organizmu. Nie inaczej jest z gospodarką hormonalną. Spersonalizowana dieta oraz plan suplementacyjny mogą pomóc unormalizować poziom testosteronu we krwi. Przekłada się to na szereg korzyści:

– lepsze samopoczucie
– doskonały stan skóry
– zachowanie właściwych proporcji sylwetki
– większa efektywność pracy mięśni podczas treningu
– doskonała sprawność seksualna i brak problemów z płodnością

Taka zdrowa dieta i suplementacja wpłyną pozytywnie nie tylko na poziom męskich hormonów płciowych, ale także innych hormonów, w tym kortyzolu. Ten hormon słusznie nazywany jest hormonem stresu – a jego zbyt wysoki poziom to prawdziwa bolączka naszych czasów. Indywidualnie opracowana dieta pomoże oczywiście utrzymać prawidłową masę ciała oraz oddalić widmo wielu chorób cywilizacyjnych.

Najważniejsze prawa odżywiania na wyciągnięcie ręki!

Pobierz bezpłatnie ebooka i skończ z mitami na temat diety.
Call Now Button