tel. (+48) 533 728 335

Uregulowane dietą i suplementacją hormonów płciowych u mężczyzn

Uregulowane dietą i suplementacją hormonów płciowych u mężczyznZaburzenia hormonalne to jedne z coraz częściej diagnozowanych dolegliwości. Wiele mówi się o zaburzeniach hormonów płciowych u kobiet, które prowadzić mogą do zaburzeń miesiączkowania czy problemów z zajściem w ciążę. Jednak wahania poziomu hormonów płciowych dotyczą także mężczyzn. Mówi się jednak o nich znacznie mniej, a zbyt niski poziom testosteronu pozostaje często niezdiagnozowany.

Za mało testosteronu – co jest tego przyczyną?

Testosteron kojarzony jest z męskością, zwłaszcza siłą fizyczną oraz płodnością. Niestety – wraz z wiekiem poziom testosteronu spada. Ten fizjologiczny proces rozpoczyna się już po 30 roku życia i może prowadzić do spadku poziomu tego męskiego hormonu płciowego nawet o 1,5% rocznie. Kolejną kwestią jest niewłaściwy styl życia – to on przyczynia się do tego, że z niskim poziomem testosteronu borykają się coraz młodsi panowie.

Najważniejsze czynniki sprzyjające obniżeniu poziomu testosteronu we krwi to:

– picie alkoholu i palenie papierosów
– mała aktywność fizyczna
– stres
– zbyt mało snu
– nadmiar węglowodanów w diecie
– zbyt mała podaż tłuszczów
– nadmierne spożycie soi, stanowiącej źródło fitoestrogenów

Skontaktuj się ze mną – pomogę Ci w uregulowaniu hormonów za pomocą skutecznej diety

Jak można rozpoznać, że poziom testosteronu w organizmie jest za niski? Podstawą diagnostyki jest oczywiście oznaczanie poziomu testosteronu we krwi, a także jego aktywnej pochodnej – DHT. Nie jest to jednak badanie wykonywane rutynowo, a jedynie po dostrzeżeniu u siebie objawów niskiego testosteronu we krwi. Charakterystycznym symptomem jest spadek libido i pogorszenie sprawności seksualnej mężczyzny. Pojawia się apatia i chroniczne zmęczenie, a sylwetka może nabierać cech kobiecych (zaokrąglone biodra, powiększone piersi, czyli ginekomastia).

Jak zadbać o prawidłowy poziom męskich hormonów płciowych?

W ostatnich latach wzrosła popularność specyfików z testosteronem, które wielu mężczyzn aplikuje sobie na własną rękę w formie zastrzyków. To najgorsze z możliwych rozwiązań, gdyż nie trzeba się posuwać do tak ryzykownej ingerencji w poziom hormonów, aby móc cieszyć się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. Poza tym iniekcje testosteronu mogą przyczynić się do nadmiaru tego hormonu we krwi – a taki stan jest równie niekorzystny dla zdrowia, jak jego niski poziom.

Jako dietetyk z wieloletnim doświadczeniem wiem, jak znaczącą rolę odgrywa dieta w utrzymaniu optymalnej równowagi całego organizmu. Nie inaczej jest z gospodarką hormonalną. Spersonalizowana dieta oraz plan suplementacyjny mogą pomóc unormalizować poziom testosteronu we krwi. Przekłada się to na szereg korzyści:

– lepsze samopoczucie
– doskonały stan skóry
– zachowanie właściwych proporcji sylwetki
– większa efektywność pracy mięśni podczas treningu
– doskonała sprawność seksualna i brak problemów z płodnością

Taka zdrowa dieta i suplementacja wpłyną pozytywnie nie tylko na poziom męskich hormonów płciowych, ale także innych hormonów, w tym kortyzolu. Ten hormon słusznie nazywany jest hormonem stresu – a jego zbyt wysoki poziom to prawdziwa bolączka naszych czasów. Indywidualnie opracowana dieta pomoże oczywiście utrzymać prawidłową masę ciała oraz oddalić widmo wielu chorób cywilizacyjnych.

Ten ebook zmieni u Ciebie wszystko! Prawa o których pisze są odwrotne, do tych które wszyscy zalecają!

Pobierz bezpłatnie ebooka i poznaj prawdziwe podejście do żywienia

Call Now Button