Suplementy wspomagające odchudzanie – realne zagrożenie?

Suplementy wspomagające odchudzanie – realne zagrożenieStosowanie suplementów diety wspomagających odchudzanie to coraz częściej nieodłączne element procesu odchudzania. Wiele osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy nie wyobraża sobie odchudzania bez zażywania preparatów wspomagających odchudzanie. Sukcesywnie wzrasta spożywanie rozmaitych suplementów diety – a te na odchudzanie są jednymi z najpopularniejszych. Czy takie rozwiązanie okazuje się być skuteczne? Trudno powiedzieć, gdyż stosowaniu suplementów diety zazwyczaj idzie w parze z dietą i aktywnością fizyczną – a wówczas trudno ocenić, jaki jest udział suplementów diety. Na pewno samodzielne stosowanie suplementów odchudzających (bez stosowania diety i ćwiczeń) nie przełoży się na trwałą utratę tkanki tłuszczowej, a obserwowany spadek wagi może ewentualnie wynikać z utraty wody. A co z bezpieczeństwem stosowania takich suplementów diety? Czy można je stosować bez obaw o zdrowie, czy może wręcz przeciwnie?

 

Suplementy na odchudzanie – czy mogą szkodzić?

W latach 2004 – 2015 przeprowadzono analizę wpływu suplementowania preparatów na odchudzanie na zdrowie osób do 25 roku życia (Taking Stock of Dietary Supplements’ Harmful Effects on Children, Adolescents, and Young Adults). W badaniu tym oceniano wpływ suplementacji witamin, a także preparatów wspomagających odchudzanie pod kątem wystąpienia takich powikłań jak: przedwczesny zgon, hospitalizacja, niepełnosprawność. Przeanalizowano raporty o zdarzeniach niepożądanych dotyczących stosowania suplementów diety.

Wyniki tych analiz są bardzo niepokojące. Wykazano, iż w porównaniu z preparatami witaminowymi, suplementy stosowane w celu redukcji tkanki tłuszczowej oraz rozbudowy masy mięśniowej wyróżniały się niemal trzykrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych. Taki negatywny wpływ na zdrowie suplementów odchudzających wynikać może z zawartości w nich takich niepożądanych składników jak metale ciężkie, pestycydy, ale także steroidów i innych związków, które – stosowane długotrwale – mogą prowadzić m. in. do rozwoju:

– biegunek lub zaparć
– hipokaliemii
– odwodnienia
– arytmii
– udaru mózgu
– niewydolności nerek lub wątroby

Co ciekawe, poważne powikłania suplementów odchudzających dotyczyć mogą zarówno silnie działających substancji, takich jak efedryna, jak i uznawanych za całkowicie naturalne i bezpieczne, np. ekstraktu z zielonej herbaty (Ansari R., Omar N., Weight Loss Supplements: Boon or Bane?; Malays J Med Sci. 2017 May; 24(3): 1–4). Warto zatem przemyśleć chęć pójścia na skróty podczas odchudzania – suplementy diety nie zawsze są skuteczne, a mogą poważnie zaszkodzić.

 

Co zamiast suplementów diety na odchudzanie?

odchudzanieProces odchudzania wymaga odpowiedniej diety na redukcję o ujemnym deficycie kalorycznym oraz aktywności fizycznej. Konieczny jest także czas – nie odchudzimy się z dnia na dzień. Suplementy diety dają złudne poczucie, że możliwe jest szybkie i łatwe odchudzanie, podczas gdy efekty stosowania tych suplementów – o ile w ogóle się pojawią – są krótkotrwałe i ograniczone do czasu stosowania tych preparatów. A biorąc pod uwagę ewentualność, że suplementy te mogą zrujnować nam zdrowie – łatwo dojść do wniosku, że naprawdę nie warto sięgać po takie preparaty. A co w zamian? Poza dietą oraz treningiem można wspomóc się preparatami witaminowymi, których stosowanie nie jest obciążone ryzykiem zdrowotnym. Na szczególną uwagę zasługuje witamina D. Jej niedobory spotykane są bardzo często, a jedną z konsekwencji zbyt niskiego poziomu tej witaminy jest nadmierna masa ciała. Jeśli zatem chcesz podejść do tematu odchudzania w kompleksowy sposób i wspomóc się suplementacją – wykonaj komplet badań laboratoryjnych, w tym poziom witaminy D oraz homocysteiny (powiązanej z poziomem niektórych witamin z grupy B). Z wynikami badań udaj się do dietetyka, który skomponuje odpowiednią dietę oraz plan suplementacyjny. A to najlepszy sposób na zdrowe, skuteczne i bezpieczne odchudzanie.