Podatek od cukru – czy to ma sens?

Podatek od cukru – czy to ma sensZ roku na rok rośnie spożycie cukru, także tego ukrytego. W Polsce – podobnie jak na całym świecie – spożycie cukru znacznie przekracza ilości rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Konsekwencją bardzo dużego spożycia cukru jest wzrost liczby zachorowań na liczne choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę typu 2 czy choroby układu sercowo – naczyniowego. A to oznacza konieczność przewlekłego leczenia oraz rozwój licznych powikłań – co może generować ogromne koszty leczenia. Stąd pomysł, aby opodatkować produkty spożywcze o dużej zawartości cukru. Czy taki pomysł ma szansę na powodzenie?

 

Dlaczego spożycie cukru jest takie niezdrowe?

Cukier to jeden z najbardziej wszechobecnych dodatków spożywczych, który znajduje się w przeważającej większości produktów. Może on kryć się pod postacią cukru trzcinowego, cukru brązowego, cukru białego, fruktozy, syropu glukozowo – fruktozowego, syropu klonowego, syropu kukurydzianego, melasy, dekstrozy… Należy zatem bacznie analizować skład produktów spożywczych, aby uświadomić sobie, że cukier jest praktycznie wszędzie. Najwyższą zawartością cukru cechuje się żywność przetworzona, w której cukier dodany znajduje się na czele listy składników. W tego typu produktach wysokiej zawartości cukru towarzyszy obecność licznych syntetycznych dodatków, a jednocześnie – produkty te wyróżniają się zubożoną wartością odżywczą. A co najgorsze – także dieta dziecka obfituje w cukier.

Wysokie spożycie cukru może przyczynić się do rozwoju licznych chorób przewlekłych, z których najistotniejsze to:

otyłość, czyli wzrost wskaźnika masy ciała BMI powyżej 30 kg/ m²; kumulowanie tkanki tłuszczowej nie jest konsekwencją wyłącznie spożywania nadmiaru kalorii dostarczanego przez cukier, ale także tego, jaki wpływ ma cukier na gospodarkę węglowodanowo – insulinową; ciągłe spożycie cukru wywołuje stan hiperglikemii, któremu towarzyszy wzmożona synteza insuliny przez trzustkę – a hormon ten promuje odkładanie tkanki tłuszczowej, wybitnie sprzyjając tyciu

choroby układu sercowo – naczyniowego, które mogą być konsekwencją zarówno wspomnianej otyłości, jak i zaburzeń gospodarki lipidowej, a także przewlekłego stanu zapalnego

nowotwory, w przebiegu których cukier może promować namnażanie się nieprawidłowych komórek

zespół metaboliczny, czyli szereg zaburzeń obejmujących m. in. nadciśnienie, hiperglikemię, zaburzenia profilu lipidowego krwi czy otyłość centralną

insulinooporność, czyli zmniejszoną wrażliwość komórek na działanie insuliny, będącą konsekwencją stale utrzymującej się hiperglikemii i hiperinsulinemii.

 

 

Czy podatek od cukru jest potrzebny?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, maksymalne dzienne spożycie cukru nie powinno przekraczać 5% spożywanych kalorii. Dla przeciętnej diety dostarczającej 2000 kalorii oznacza to, że maksymalne spożycie cukru to 26 g. W przeliczeniu na łyżeczki – to około 5 łyżeczek. Warto mieć na uwadze, że ilość ta dotyczy nie tylko cukru świadomie dodawanego przez nas do napojów i potraw, ale także cukru ukrytego w rozmaitych produktach spożywczych. W jaki sposób realizowane są rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia? Statystyki przerażają – przeciętny Polak spożywa aż 40 kilogramów cukru; zaledwie 10 kg spożywanych jest świadomie, zaś pozostałe 30 kg – w postaci cukru ukrytego. A co najciekawsze – nie tylko słodycze stanowią bogate źródło cukru; znaleźć można go w zdecydowanej większości produktów określanych mianem żywności przetworzonej.

cukier a zdrowieNikt nie poddaje w wątpliwość zależności pomiędzy wysokim spożyciem cukru a lawinowym wzrostem przypadków otyłości, cukrzycy typu 2, takich chorób układu krążenia jak nadciśnienie czy miażdżyca. Dziwi natomiast ogromna bierność państwa w zakresie przeciwdziałania niewłaściwym nawykom żywieniowym, tak bardzo rzutującym na stan zdrowia Polaków. Brak jest skutecznych programów edukacyjnych, a wpływy branży spożywczej – ogromne. Pomimo takich mało sprzyjających warunków proponowane jest wprowadzenie zmiany w postaci podatku od cukru. Miałby on obejmować produkty o wysokiej zawartości cukru, a pieniądze z podatku mają trafić do kasy Narodowego Funduszu Zdrowia. W takich krajach jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja takie rozwiązanie już funkcjonuje – i sprawdza się. Podniesienie cen produktów przetworzonych zawierających cukier przełożyło się na zauważalny spadek ich sprzedaży.

Istnieje oczywiście obawa, że w razie wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce, producenci zaczną zastępować cukier syntetycznymi słodzikami, aby ominąć przepisy dotyczące podatku cukrowego. A to odbije się negatywnie na zdrowiu konsumentów. Z drugiej strony jednak – publiczna debata dotycząca podatku, a tym samym szkodliwości cukru może przyczynić się do tego, że konsumenci zaczną zwracać większą uwagę na skład produktów.