Otyłość u dzieci – coraz powszechniejszy problem

Otyłość u dzieci – coraz powszechniejszy problemOtyłość to jedna z najpoważniejszych chorób XXI wieku. Tak – otyłość uznawana jest za chorobę. Kiedyś postrzegana była jako problem natury wyłącznie estetycznej. Dziś już wiadomo, że otyłość to schorzenie generujące rozwój wielu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, nowotwory. Problem nadmiernej masy ciała dotyczy głównie społeczeństw rozwiniętych – i dlatego otyłość określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. I przyjmuje rozmiary światowej epidemii, stając się dominującą przyczyną współczesnych problemów zdrowotnych. A co najgorsze – otyłość wkracza do szkół, a nawet przedszkoli. Jakie są tego przyczyny? I czy można temu zapobiec?

Jak wiele dzieci jest otyłych?

Ostatnie lata to lawinowy wzrost przypadków nadwagi i otyłości. W Europie około 60% osób dotkniętych jest nadmierną masą ciała i statystyki te pogarszają się w zastraszającym tempie. Coraz większe tendencje wzrostowe zauważyć można wśród dzieci i młodzieży. Jeszcze kilkanaście lat temu nadmierna masa ciała dotyczyła kilku – kilkunastu % dzieci, dziś – sięgać może kilkudziesięciu procent.

Czynników sprzyjających rozwojowi otyłości jest wiele, jednak kluczowe znaczenie ma nasz styl życia. Generuje on nadwagę czy otyłość bezpośrednio bądź najpierw prowadzi do rozwoju zaburzeń metaboliczno – hormonalnych, a dopiero ich konsekwencją jest nadwaga. Jeszcze więcej niż przyczyn otyłości jest jej konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nadwadze już od najmłodszych lat – to inwestycja w przyszłe zdrowie.

Dlaczego dzieci tyją?

Odpowiedź jest prosta – dzieci tyją z tych samych powodów, co dorośli. Główną przyczyną jest kombinacja czynników psychicznych, niewłaściwego trybu życia oraz chorób towarzyszących. Eksperci dopatrują przyczyn lawinowego wzrostu nadwagi u dzieci i młodzieży przede wszystkim w braku aktywności fizycznej oraz źle zbilansowanej diecie. Już od najmłodszych lat dzieci unikają ruchu, co wynika z większej atrakcyjności wirtualnych rozrywek. Powszechne są zwolnienia z WF – u. Do tego dochodzą fatalne nawyki żywieniowe – dieta dzieci obfituje w żywność przetworzoną, pozbawioną wartości odżywczych, za to dostarczającą mnóstwa kalorii.

Dieta współczesnego dziecka dostarcza zdecydowanie zbyt dużo tłuszczu, a zbyt mało wartościowych tłuszczów, witamin i minerałów, białka czy antyutleniaczy. Zarówno w domu, szkole jak i w sklepie dziecko ma kontakt z mocno przetworzoną żywnością. Na świadomość dzieci oddziałują także wszechobecne reklamy, które kuszą słodyczami czy przeładowanymi cukrem serkami i jogurtami. A my jako rodzice powinniśmy mieć przede wszystkim świadomość, że to my jesteśmy dla dziecka wzorem do naśladowania. Jeśli preferujemy siedzący tryb życia – dziecko także przejmie takie niezdrowe nawyki. Jeśli nie dbamy o dietę – przekazujemy taki zaburzony obraz roli diety w utrzymaniu zdrowia swojemu dziecku. Jakie są tego konsekwencje?

Otyłe dziecko dziś – otyły dorosły w przyszłości

Nadwaga czy otyłość dotykająca dzieci to poważny problem natury zdrowotnej i psychologicznej. I co więcej –jest to problem długofalowy, niekiedy na całe życie. Nawet 80% dzieci czy młodzieży dotkniętej otyłością, stanie się otyłymi dorosłymi. I na każdym etapie życia doświadczać mogą negatywnych skutków otyłości. A te najważniejsze z nich to:

– przeciążenie układu ruchu, osłabienie kości, zwyrodnienia stawów
– choroby układu krążenia: nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca
– zaburzenia endokrynologiczne: cukrzyca typu 2, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, zaburzenia cyklu miesięcznego i płodności
– astma, zespół bezdechu nocnego
– refluks żołądkowo – jelitowy, stłuszczenie wątroby
– niska samoocena, depresja, stany lękowe

Podsumowując – otyłość oznacza znacznie większe ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. A przecież wystarczy wdrożyć kilka zdrowych nawyków w życie całej rodziny, aby zarówno rodzice, jak i dzieci cieszyły się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. O jakich nawykach mowa?

Zapobiegaj otyłości dzieci od najmłodszych lat

dziecko nadwagaPodstawą zdrowego stylu życia jest zbilansowana dieta. W dużym uproszczeniu – powinna być ona urozmaicona, bazująca na nieprzetworzonych produktach. Unikać należy słodyczy, napojów gazowanych, cukru ukrytego w ketchupie, serkach homogenizowanych, sokach owocowych z kartonu. Warto spożywać źródła zdrowych tłuszczów – nie bójmy się podawać dzieciom masła, orzechów, ryb i mięs, jajek. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bilansowania diety – warto skonsultować się z dietetykiem. A już na pewno wizyta w gabinecie dietetyka konieczna jest wtedy, gdy Twoje dziecko już zostało dotknięte problemem nadmiernej masy ciała.

Zdrową dietę warto uzupełnić aktywnością fizyczną – wystarczą zwykłe spacery, jazda na rowerze czy rolkach. Poza wspólnym spędzaniem czasu aktywnie, można zapisać dziecko na zorganizowane zajęcia sportowe – basen, ścianka wspinaczkowa, sztuki walki… Na pewno znajdziecie dla dziecka idealną formę aktywności. I to wystarczy, aby móc zachować prawidłową masę ciała i doskonałe zdrowie.