Odchudzanie w Hashimoto – czy to możliwe?

Odchudzanie w Hashimoto – czy to możliweHashimoto – jedna z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy, a także jedna z najczęstszych przyczyn niepowodzenia w odchudzaniu. Cierpisz na zapalenie tarczycy Hashimoto lub podejrzewasz u siebie tą chorobę? Zatem z pewnością borykasz się z nadwagą – a jeśli odchudzasz się na własną rękę, z pewnością nie zauważasz zadowalających efektów. Na pewno naczytałeś się w Internecie, że odchudzanie w Hashimoto nie jest łatwe – z jednej strony znacznie spowolniony metabolizm, z drugiej – zwiększona męczliwość mięśni i mniej efektywne treningi. Nie wierz jednak pesymistycznym komentarzom, że w Hashimoto nie da się schudnąć. Oczywiście, że się da – a Ty właśnie masz za sobą pierwszy, najważniejszy krok. Trafiłeś na moją stronę – a ja, jako dietetyk specjalizujący się w dietoterapii takich pacjentów jak Ty, uważanych przez moich kolegów po fachu za „trudnych”, udowodnię Ci, że na Hashimoto można schudnąć, odnosząc dodatkowo szereg korzyści zdrowotnych. Pora zatem rozwiać mity dotyczące diety w Hashimoto.

Hashimoto – dlaczego tyjemy?

Choroba tarczycy Hashimoto to postać niedoczynności tego gruczołu, co oznacza niewystarczającą syntezę hormonów tarczycy – trójjodotyroniny i tyroksyny. A to oznacza spowolnienie metabolizmu. Wolniejsza praca serca i mniej sprawne krążenie krwi oraz ograniczone przemiany węglowodanów, aminokwasów i lipidów w wątrobie przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na kalorie. Do tego dochodzi zaburzona termoregulacja oraz zmęczenie i senność, które ograniczają codzienną aktywność. Zaburzeniom masy ciała sprzyjają także problemy trawienne i zaparcia. Efektem jest stałe przybieranie na wadze mimo, iż dieta się nie zmienia – a nawet jemy mniej, gdyż w Hashimoto często występuje brak apetytu.

Jeśli masz problemy z utratą masy ciała i stale tyjesz, a dodatkowo zauważysz u siebie inne objawy chorej tarczycy – koniecznie się przebadaj. Zaniepokoić powinny wspomniane problemy z układem sercowo – naczyniowym, zwolniona akcja serca, nadciśnienie, osłabione krążenie i zła tolerancja zimna. Charakterystyczne jest nadmierne wypadanie włosów, łamliwość paznokci, sucha i przebarwiona na łokciach i kolanach skóra. Chory doświadcza ponadto zmęczenia, senności, stanów depresyjnych. U kobiet częste są zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę. Jeśli stwierdzisz u siebie choć kilka z wymienionych objawów – zbadaj poziom TSH, fT3 i fT4 oraz przeciwciał anty – TPO i anty – TG. Będziemy wtedy mieli pewność, że naszym przeciwnikiem jest Hashimoto. A potem przy pomocy opracowanej przeze mnie diety skutecznie zredukujemy masę ciała i złagodzimy objawy choroby, a także uczynimy farmakoterapię jeszcze skuteczniejszą.

Rola diety w leczeniu zapaleniu tarczycy Hashimoto

Pacjenci chorzy na Hashimoto zgłaszają się do dietetyka głównie w celu redukcji masy ciała, choć lekarz z pewnością podkreślił zasadniczą rolę leczniczą diety w terapii Hashimoto. Jednak pacjenci kojarzą dietę głównie z odchudzaniem i bardzo często nie mają świadomości, że bez właściwego modelu żywienia leczenie Hashimoto nie jest możliwe. Jak zatem należy skomponować dietę przy Hashimoto? Jadłospis powinien być opracowany przez dietetyka – samodzielne próby ułożenia diety czy korzystanie z jadłospisów dostępnych w Internecie dla ogółu to gwarancja niepowodzenia.

dieta w HashimotoJako dietetyk specjalizujący się w pracy z pacjentami dotkniętymi Hashimoto wiem, jak frustrujące okazuje się być dla nich dotychczasowe niepowodzenie w odchudzaniu. Redukcja ilości przyjmowanych posiłków skutkuje wręcz dalszym przybieraniem na wadze, gdyż zbyt drastyczne ograniczenie kalorii przyczynia się do jeszcze większego spowolnienia metabolizmu. Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad, analiza wyników badań lekarskich i indywidualne opracowanie jadłospisu dla każdego pacjenta osobno – gdyż każdy ma inną podstawowa i całkowitą przemianę materii i inny cel dietetyczny. U mnie możesz liczyć na dietę idealnie dopasowaną pod kątem kaloryczności oraz podaży węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin, minerałów i antyutleniaczy. Jest to jadłospis zgodny z obowiązującymi zaleceniami endokrynologów, dotyczącymi komponowania diety przy chorobie Hashimoto.

Właściwa dieta to stopniowa i trwała utrata masy ciała i skuteczniejsze łagodzenie objawów choroby. Nie mówimy tu o wyleczeniu Hashimoto, gdyż jest to choroba o charakterze przewlekłym, której nie można w pełni wyleczyć, Można jednak zapanować nad jej postępem i rozwojem powikłań – i temu właśnie służy stała farmakoterapia i właściwa dieta. Nie poddawaj się zatem zwątpieniu i uwierz, że z moją pomocą uda Ci się powrócić do wymarzonej, dawnej sylwetki i dobrego stanu zdrowia, bez uciążliwych objawów Hashimoto.