Odchudź się jedząc tylko 2 posiłki dziennie

Odchudź się jedząc tylko 2 posiłki dziennieDiet odchudzających jest coraz więcej. Różnią się kalorycznością, proporcjami makroskładników, eliminowaniem niektórych składników pokarmowych. Posiadają natomiast jedną cechą wspólną – zakładają spożywanie 4 – 6 posiłków w ciągu dnia. Ma to zapewniać stały dopływ energii, zapobiegać napadom głodu. Dzień powinniśmy zatem rozpoczynać od śniadania, w ciągu dnia warto spożyć co najmniej 3 kolejne posiłki, a na 2 – 3 godziny przed snem powinniśmy się uraczyć kolacją. Ale czy rzeczywiście?

Stale powiększa się grono osób, które z różnych powodów nie chcą poddać się konieczności spożywania pięciu posiłków dziennie. Niektórzy nie mają na to po prostu czasu, inni – nie czują potrzeby spożywania tylu posiłków. I z punktu widzenia fizjologii człowieka ma to sens. Bo czy nie wydaje się logiczne, że natura po to wyposażyła nas w ośrodki głodu i sytości w mózgu, aby nie jeść wedle wskazań zegara, a zgodnie z odczuwanym głodem. I takie założenie leży u podstaw innowacyjnego sposobu odżywiania – Intermittent fasting.

 

Na czym polega Intermittent fasting?

Intermittent fasting IF to bardzo specyficzny sposób żywienia. Nie polega on na głodówkach i ograniczaniu liczby spożywanych kalorii. IF sprowadza się do powstrzymania się od spożywania posiłku w określonym okresie w ciągu doby, a następnie przyjmowaniu posiłków w określonym czasowo oknie żywieniowym. Intermittent fasting może być realizowany na wiele sposobów; najpopularniejsze to 16 – lub 18 – godzinne przerwy w przyjmowaniu posiłków. Brzmi strasznie? Wcale nie. W praktyce może to wyglądać przykładowo tak, że śniadanie zjadamy o godzinie 10 – 11, kolejny posiłek przyjmujemy około godziny 16 – 17. A potem następuje kilkunastogodzinna przerwa w przyjmowaniu posiłków. Na pewno nie brakuje osób, które odżywiając się w ten sposób czują się świetnie – a nawet nie wiedzą, że to właśnie dieta Intermittent fasting.

Spożywając dwa posiłki dziennie mamy możliwość najeść się do syta – gdyż dobową liczbę kalorii przyjmujemy w zaledwie dwóch porcjach. Nie sprzyja to przejadaniu się, gdyż można skomponować dietę tak, aby umiarkowanej objętości posiłki dostarczały optymalnych ilości kalorii oraz składników odżywczych. Nie grożą także niedobory pokarmowe – wystarczy wybierać produkty nieprzetworzone, bogate w składniki odżywcze.

Intermittent fasting przynosi szereg korzyści zdrowotnych, z których najistotniejsze to m. in. zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę, spadek poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów, ograniczenie rozwoju stanów zapalnych, normalizacja pracy przewodu pokarmowego. A co z odchudzaniem?

 

Redukcja masy ciała dzięki Intermittent fasting

Stosowanie okresowego postu sprzyja redukcji masy ciała. Okazuje się, że odejście od spożywania dużej ilości posiłków w ciągu dnia wspomaga spalanie tłuszczu. Przede wszystkim – IF ułatwia zredukowanie ilości kalorii, co sprzyja odchudzaniu. Brak stałej stymulacji trzustki do wydzielania insuliny zwiększa wrażliwość tkanek na działanie hormonu, a to skutkuje normalizacją poziomu glukozy we krwi. Brak utrzymującego się stale podwyższonego poziomu insuliny prowadzi do efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto zredukowana jest chęć podjadania. Wszystko to sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

Intermittent fastingKolejną korzyścią wynikającą ze stosowania diety IF jest zwiększenie poziomu hormonu wzrostu. Zmiany w postaci zwiększenia poziomu hormonu wzrostu i obniżenia poziomu insuliny promują spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto hormon wzrostu wykazuje działanie anaboliczne, a to sprzyja kształtowaniu masy mięśniowej. Sportowcy i osoby pragnące zachować odpowiednie proporcje sylwetki nie powinny zatem obawiać się Intermittent fasting – to idealny jadłospis dla sportowca. W taki przerywany post można z łatwością włączyć plan treningowy. Zarówno osoby preferujące trening na czczo, jak i po posiłku mogą tak zaplanować okno żywieniowe na przestrzeni doby, aby nie kolidowało to z aktywnością fizyczną.

Skuteczność diety Intermittent fasting w redukcji masy ciała potwierdzona została wieloma badaniami klinicznymi. Niekiedy jednak osoby stosujące ten model żywienia deklarują, że ich waga nie spadła – a nawet się zwiększyła. Z czego to wynika? Zapewne z faktu, że posiłki komponowane są z żywności wątpliwej jakości, dostarczającej zbyt wielu kalorii. Jeśli bowiem na posiłki składają się fast foody, słodycze czy żywność przetworzona, wówczas nietrudno o dostarczenie zbyt dużej ilości kalorii. A przecież w odchudzaniu chodzi o stworzenie optymalnego deficytu kalorycznego. Jeśli zatem indywidualnie skomponujemy jadłospis, który uwzględni nasze zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze, wówczas IF okaże się wygodną i skuteczną formą redukcji tkanki tłuszczowej.