Kokos – jeden z najbardziej wartościowych orzechów

Kokos – jeden z najbardziej wartościowych orzechówKokos to wyjątkowo smaczny i zdrowy składnik diety. Jak każdy orzech – stanowi źródło cennych kwasów tłuszczowych; wyróżnia go jednak zawartość unikatowych składników o udowodnionym działaniu prozdrowotnym. Zarówno spożywanie świeżego, jak i suszonego miąższu kokosa, a także oleju kokosowego dostarcza cennych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych oraz antyoksydantów.

 

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w orzechu kokosa?

Kokos to dość kaloryczny orzech, dostarczający ponad 350 kcal na 100 g; natomiast kaloryczność oleju z kokosa to około 860 – 880 kcal/ 100 g. Nie oznacza to jednak, że należy wyeliminować te produkty z diety jako wysokokaloryczne. Wręcz przeciwnie – gdyż kokos i olej kokosowy stanowią bardzo cenne źródło tłuszczów, których nigdy nie powinno zabraknąć w naszej diecie.

Zawartość makroskładników w 100 g orzecha kokosa to:

– około 33 g tłuszczu
– około 15 g węglowodanów
– około 3 g białka

Kokos zawiera także liczne witaminy i składniki mineralne, takie jak potas, żelazo, wapń, magnez, cynk, witaminy z grupy B, a także witaminę K i C. Najbardziej unikatowymi składnikami kokosa są natomiast średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT. W kokosie jest szczególnie dużo kwasów tłuszczowych kaprynowego, kaprylowego i kapronowego. Jakimi właściwościami wyróżniają się te kwasy tłuszczowe?

 

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – dlaczego są tak pożądane w naszej diecie?

 

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT to kwasy tłuszczowe o długości 6 – 12 atomów węgla. Wyróżniają się specyficznym metabolizmem w organizmie – po ich spożyciu są one wchłaniane bezpośrednio z jelit do wątroby. Kwasy MCT są następnie spalane w procesie beta – oksydacji, co czyni z nich bardzo efektywne źródło energii. Preferencyjne wchłanianie średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych spowalnia wchłanianie innych związków odżywczych, a także perystaltykę jelit. Dzięki temu kwasy tłuszczowe MCT sprzyjają zachowaniu długotrwałego uczucia sytości.

olej kokosowyJednym z najbogatszych źródeł średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych jest kokos. Spożywanie miąższu kokosa oraz oleju kokosowego przynosi wymierne korzyści dla zdrowia. Dostarczanie wraz z dietą unikatowych kwasów tłuszczowych MCT wpływa bowiem pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, wspomaga odchudzanie, wzmacnia organizm osób uprawiających sport, a nawet może wspomagać terapie wielu chorób.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wpływają bardzo pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Mogą wspomagać terapię przewlekłych biegunek, celiakii, cholestazy, stanów zapalnych trzustki i dróg żółciowych czy stanów zapalnych jelit. MCT wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, usprawniając pamięć i zdolności poznawcze. Ich spożywanie jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Także osoby cierpiące na padaczkę powinny zadbać o podaż kwasów tłuszczowych MCT. Kolejną cenną właściwością średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych jest pozytywny wpływ na układ sercowo – naczyniowy. Mowa m. in. o normalizowaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, profilaktyce nadciśnienia i miażdżycy. Kwasy tłuszczowe zawarte w kokosie wpływają ponadto pozytywnie na naturalną odporność organizmu, łagodzą stany zapalne, zmniejszają nasilenie procesów alergicznych i autoimmunologicznych.

Kokos powinien znaleźć się w jadłospisie każdego z nas; nie powinno go zabraknąć w diecie sportowca, osoby pracującej umysłowo i narażonej na stres, w diecie odchudzającej czy w wielu dietach o charakterze leczniczym. Warto wybierać świeże orzechy kokosa, a jeśli decydujemy się na olej kokosowy – niech będzie to olej nierafinowany, najbogatszy w cenne związki odżywcze.