Hashimoto – czy leki to jedyna terapia?

Hashimoto – czy leki to jedyna terapiaZapalenie tarczycy Hashimoto to coraz częściej diagnozowana przypadłość, która ma charakter przewlekły i wymaga kompleksowego leczenia, w którym kluczową rolę odgrywa farmakoterapia oraz właściwie skomponowana dieta. Jeśli jesteś osobą dotkniętą chorobą Hashimoto, z pewnością lekarz uświadomił Ci, jak ważną rolę w procesie leczenia odgrywać będzie właściwie skomponowana dieta. Ponadto z dużym prawdopodobieństwem doświadczasz przyrostu masy ciała, co jest jednym z objawów Hashimoto. Nie brakuje zatem powodów, aby odwiedzić dietetyka specjalizującego się w dietoterapii chorób tarczycy oraz innych zaburzeń metabolicznych i hormonalnych. Trafiłeś pod dobry adres – moje doświadczenie w pracy z takimi wymagającymi pacjentami pomoże Ci zapanować nad uciążliwymi objawami Hashimoto oraz ograniczy rozwój niepożądanych powikłań choroby.

Czy dotyczy Cię problem z Hashimoto?

Hashimoto to dość podstępny przeciwnik. Choroba rozwija się stopniowo, bardzo często nie dając objawów. A jeśli objawy Hashimoto wystąpią, mogą pojawiać się pojedynczo i mają niespecyficzny charakter. Najczęściej chorzy nie podejrzewają, że zmęczenie, senność, nasilone wypadanie włosów czy łamliwość paznokci to objawy chorej tarczycy. Pierwsze, co przychodzi na myśl to przeciążenie organizmu pracą, stresem i zbyt intensywnym trybem życia. A w tym czasie niekorzystne zmiany w tarczycy mogą postępować, prowadząc do rozwoju powikłań.

Jeśli zatem zauważysz u siebie wspomniane objawy chorej tarczycy, a dodatkowo stwierdzisz u siebie zaparcia, złą tolerancję zimna, zaburzenia miesiączkowania czy chrypkę – pora się przebadać. Niezbędny zestaw badań to:
– TSH, czyli hormon tyreotropowy
– fT4, czyli wolna tyroksyna
– fT3, czyli trójjodotyronina
– anty – TPO, czyli przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej
– anty – TG, czyli przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie

Wyniki badań laboratoryjnych udzielą jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy masz Hashimoto. A jeśli okaże się, że tak – pora wdrożyć właściwe leczenie i zmienić swój tryb życia. Niedopuszczalne jest palenie papierosów, unikać należy też stresu. I rzecz najważniejsza – żadne leczenie nie powiedzie się w pełni bez właściwej diety.

Leczenie Hashimoto – leki i dieta

Podstawą terapii Hashimoto jest stałe stosowanie leków hormonalnych. Wymagana jest substytucja tyroksyny. Dawki leku ustalane są do masy ciała i wyjściowego poziomu hormonów tarczycy. Leczenie rozpoczyna się od stosowania małych dawek leku, które – w razie potrzeby – są stopniowo zwiększane. Leczenie hormonalne nie ogranicza się wyłącznie do momentu normalizacji poziomu hormonów tarczycy. Najczęściej kontynuowane jest do końca życia. Stosowane są także leki przeciwzapalne, najczęściej sterydy. Należy mieć jednak świadomość, że nawet najlepiej dopasowane leczenie hormonalne nie zda egzaminu bez właściwej diety. Odpowiednie zalecenia dietetyczne są bowiem integralnym elementem leczenia Hashimoto.

hashimoto leczenieJak wygląda dieta przy Hashimoto? Jadłospis powinien być dopasowany indywidualnie do każdej osoby, z uwzględnieniem wagi, wieku, aktywności fizycznej. Taka dieta to nie rozwiązanie na chwilę, a zdrowa zmiana na całe życie. W związku z ogromnym wpływem tarczycy na metabolizm, osoba dotknięta zapaleniem tarczycy Hashimoto może mieć problem z właściwym zbilansowaniem diety. Dlatego niezbędna jest pomoc dietetyka, który w umiejętny sposób pobudzi spowolniony metabolizm i dostarczy w diecie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zamierzeniem diety w Hashimoto jest bowiem nie tylko redukcja masy ciała, ale także pobudzenie syntezy hormonów tarczycy oraz normalizacja poziomu cholesterolu we krwi. Równie ważnym celem diety przy chorobie Hashimoto jest dostarczenie optymalnych ilości antyutleniaczy, które hamować mają proces zapalny.

Jako dietetyk specjalizujący się w tego typu przypadkach wiem, jaka dieta spełni wszystkie oczekiwania osób chorych na zapalenie tarczycy Hashimoto. Na drodze rozmowy z pacjentem poznaję jego preferencje dietetyczne, dostosowując do nich dietę oraz uwzględniając czas, jaki dany pacjent może przeznaczyć na przygotowywanie posiłków. U pacjentów z nadwagą dążę do normalizacji masy ciała, ponadto u każdego pacjenta bez względu na jego wagę dbam o to, aby dieta uzupełniła skutecznie farmakoterapię hormonalną. Raz wypracowane właściwe nawyki żywieniowe pozostaną z Tobą już na zawsze, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zapanować nad przebiegiem Hashimoto i maksymalnie stłumić objawy choroby, a także zapobiec jej powikłaniom. Nie pozostawiaj zatem kwestii Twojej diety przypadkowi, gdyż dietoterapia Hashimoto uznawana jest za niezbędny aspekt leczenia. Niestety, najczęściej pacjenci wychodzą z gabinetu endokrynologa z bardzo ogólnymi zaleceniami żywieniowymi, które nie są wystarczające dla prawidłowego skomponowania diety przy Hashimoto. Ja Ci w tym pomogę.