Dietoterapia w niedoczynności tarczycy

Dietoterapia w niedoczynności tarczycyHashimoto to jedna z coraz częściej diagnozowanych przypadłości, która jest najczęstszą formą niedoczynności tarczycy. Jeśli także u Ciebie zdiagnozowano zapalenie tarczycy Hashimoto, z pewnością rozpoczniesz leczenie hormonalne. I wyjdziesz z gabinetu endokrynologa z ogólnymi zaleceniami żywieniowymi, których koniecznie musisz przestrzegać, gdyż właściwa dieta niezbędna jest w procesie leczenia Hashimoto. W związku z tym, że najczęściej zalecenia dietetyczne są bardzo ogólne, wiele osób cierpiących na Hashimoto poszukuje gotowych jadłospisów w Internecie. A to najgorsze, co można zrobić, gdyż podstawą dietoterapii w Hashimoto jest jadłospis układany indywidualnie. Ale nic się nie martw – skoro jesteś na tej stronie, to dobrze trafiłeś, gdyż jako dietetyk specjalizujący się w diecie przy Hashimoto pomogę Ci skutecznie wspomóc farmakoterapię właściwą dietą.

Hashimoto – gdy metabolizm zwalnia obroty

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w przednio – dolnej części szyi, który odpowiada za syntezę hormonów: trójjodotyroniny T3 i tyroksyny T4 oraz kalcytoniny. Kalcytonina reguluje gospodarkę wapniową, natomiast T3 i T4 odpowiadają za procesy metaboliczne organizmu. Odpowiadają zatem za poziom energii i sił witalnych, zdolności umysłowe, masę ciała. Tarczyca reguluje czynności układu nerwowego, sercowo – naczyniowego, hormonalnego, rozrodczego. W związku z tak różnorodnym wpływem na zdrowie oczywistym faktem jest, że zaburzenia funkcji tarczycy oddziałują negatywnie na zdrowie i samopoczucie.

Niedoczynność tarczycy polega na obniżonej syntezie hormonów tarczycy. Może wynikać z urazu tarczycy, jej nadmiernego napromienienia czy resekcji narządu, najczęstszą przyczyną jest jednak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wynika ono z atakowania tkanek tarczycy przez własny układ odpornościowy, co powoduje uszkodzenie miąższu tarczycy i przewlekły stan zapalny. Zmniejszona synteza hormonów tarczycy objawia się na wiele sposobów:

– nadwaga, która wynika ze znacznego spowolnienia tempa metabolizmu
– opuchlizna na twarzy i kończynach
– wole, czyli bezbolesne powiększenie obwodu szyi
– nadmierne senność i męczliwość
– zła tolerancja wysiłku fizycznego
– zła tolerancja niskich temperatur
– zwolniona akcja serca, nadciśnienie
– zaburzenia miesiączkowania i płodności
– nadmierne wypadanie włosów
– sucha skóra i ciemne przebarwienia na łokciach, kolanach i piętach
– drażliwość i stany depresyjne

Objawy te mogą pojawiać się stopniowo, a przez dłuższy okres mogą nie występować w ogóle. Dlatego trudno jest niekiedy zdiagnozować zapalenie choroby Hashimoto w jej początkowych stadiach. Takie objawy chorej tarczycy są dodatkowo mało specyficzne i najczęściej kojarzone są ze zwykłym przemęczeniem.

Najczęstszą przyczyną, która skłania osoby chore na Hashimoto i nieświadome swojej choroby do wykonania badań i konsultacji u lekarza bądź dietetyka, jest nadwaga i problemy ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów. Wtedy dopiero wykonanie badań laboratoryjnych, czyli oznaczenie poziomu TSH oraz wolnych frakcji hormonów tarczycy – fT3 i fT4 pozwala na określenie przyczyny problemów z masą ciała.

Choroba Hashimoto – dieta i leczenie farmakologiczne

tarczyca dietaHashimoto to choroba o przewlekłym i nieuleczalnych charakterze. Nie oznacza to jednak, że nie można nad nią zapanować. Dwa zasadnicze kroki leczenia to przyjmowanie leków na Hashimoto i dieta. Stosowane leki to hormony tarczycy, które należy przyjmować w sposób ciągły, prawdopodobnie już przez całe życie. Taka farmakoterapia ma na celu normalizację poziomu hormonów tarczycy we krwi i ograniczenia powikłań. Dokładnie takie samo zadanie ma wprowadzenie diety przy chorobie Hashimoto. Farmakoterapią zajmie się endokrynolog, a skomponowanie odpowiedniego jadłospisu zostaw mnie.

Od lat pracuję z pacjentami dotkniętymi schorzeniami metabolicznymi i hormonalnymi, w tym chorymi na Hashimoto. Dieta odgrywa kluczowe znaczenie w leczeniu Hashimoto – i coraz częściej zarówno pacjenci, jak i lekarze dostrzegają drzemiący w niej ogromny potencjał. Najważniejsze jest, aby dieta została skomponowana przez profesjonalistę, gdyż samodzielnie ułożona dieta może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ja swoją współpracę z każdym pacjentem rozpoczynam od szczegółowego wywiadu oraz przeanalizowania wyników badań. Szczególną uwagę przykładam do wyjściowej wagi pacjenta oraz pożądanej wagi docelowej, a także stopnia aktywności fizycznej – bo to one determinują kaloryczność diety. Dieta dostosowana jest do danej osoby nie tylko pod względem kaloryczności, ale także zawartości makroskładników, witamin, minerałów i antyutleniaczy.

Udowodniono, że właściwie skomponowana dieta przy Hashimoto i jadłospis opracowany przez dietetyka ogranicza proces zapalny w organizmie, stwarza optymalne warunki do syntezy hormonów tarczycy oraz skutecznie pobudza metabolizm. Stanowi to niezbędne uzupełnienie farmakoterapii i jest stałym elementem zdrowego stylu życia, którego prowadzenie jest dla chorego koniecznością.