Dieta ketogeniczna może wspomagać leczenie cukrzycy

Dieta ketogeniczna może wspomagać leczenie cukrzycyDieta ketogeniczna, czyli dieta niskowęglowodanowa i bogatotłuszczowa to model żywienia, o którym w ostatnich latach staje się wyjątkowo głośno. Założenia tej diety stają w opozycji do tradycyjnej diety, w której podstawowym źródłem diety są węglowodany. Do dziś dieta ketogeniczna z powodzeniem stosowana była jako skuteczne wspomaganie terapii u pacjentów cierpiących na padaczkę. Stosowanie tej diety dawało pożądane efekty w postaci ograniczenia częstości napadów drgawkowych. Okazuje się, że taki model żywienia doskonale sprawdza się także u pacjentów chorujących na cukrzycę.

Jakie są podstawowe założenia diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna to model żywienia, który jako główne źródło energii wykorzystuje tłuszcze. Dostarczają one około 90% dziennego zapotrzebowania na kalorie, zaś pozostałe 10% przypada na węglowodany i białka. Jakie zmiany w metabolizmie powoduje taka dieta? Odżywiając się głównie węglowodanami, dostarczamy organizmowi w nadmiarze glukozy. Aby doprowadzić do normalizacji jej poziomu we krwi, trzustka wydziela insulinę. Glukoza magazynowana jest głównie w mięśniach i wątrobie pod postacią glikogenu, zaś jej nadmiar kumulowany jest pod postacią tkanki tłuszczowej. A na diecie ketogenicznej? Organizm pozbawiony zostaje preferowanego źródła energii, czyli węglowodanów, pozyskuje zatem energię z rozkładu tkanki tłuszczowej (na drodze lipolizy). Zaś dla prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędne staja się ciała ketonowe powstające na drodze przemian lipidowych. Ketozą nazywamy stan, gdy ilość ciał ketonowych przekracza ilość glukozy.

Dieta ketogeniczna wymaga ścisłego kontrolowania spożywania węglowodanów, w przeciwnym przypadku organizm nie wejdzie w stan ketozy. Najlepsze źródła węglowodanów to zielone liście warzyw, brokuły, pomidory czy papryka. Białka dostarczyć można z mięsami i rybami, zaś źródła tłuszczów to smalec, masło, ryby i mięsa, oleje roślinne, awokado czy orzechy. Mikroelementów można dostarczyć pijąc wody wysokozmineralizowane, ponadto wskazana jest suplementacja witamin ustalana indywidualnie na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Dieta ketogeniczna a cukrzyca

Cukrzyca to choroba metaboliczno – hormonalna, w której dochodzi do rozwoju hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Najczęściej cukrzycy towarzyszy insulinooporność, czyli brak wrażliwości komórek na działanie insuliny. W tradycyjnym podejściu do leczenia cukrzycy stosowane są leki hipoglikemizujące, niekiedy także insulina oraz zalecana jest odpowiednia dieta. Najczęściej dieta ta dostarcza całkiem sporo węglowodanów – pacjentom chorującym na cukrzycę nie zaleca się zatem znacznego ograniczenia spożycia węglowodanów, zwraca się jedynie uwagę na to, aby były to węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Jednak czy takie zalecenia są trafne w świetle faktu, że to właśnie nadmierne spożywanie węglowodanów prowadzi do rozwoju cukrzycy?

U pacjentów chorych na cukrzycę warto wypróbować dietę ketogeniczną. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że taki model żywienia pomaga unormalizować poziom glukozy i lipidów we krwi, a wszystko to przy możliwości zredukowania dawek leków! W badaniu przeprowadzonym w 2005 roku na grupie 28 pacjentów cierpiących na cukrzycę wykazano, że stosowanie diety ketogenicznej umożliwiło obniżenie, a nawet odstawienie dawek leków hipoglikemizujących u większości pacjentów. Innymi korzyściami była redukcja masy ciała, normalizacja gilkemii i poziomu trójglicerydów we krwi (Yancy W., Foy M., Chalecki A., Vernon M., Westman E., A low-carbohydrate, ketogenic diet to treat type 2 diabetes, Nutr Metab (Lond). 2005).

W innym badaniu wykazano, że dieta o obniżonej zawartości węglowodanów prowadzi do obniżenia poziomu glikemii i masy ciała znacznie efektywniej niż w przypadku diety niskotłuszczowej. Dodatkowo zaobserwowano możliwość zmniejszenia dawek leków (Mayer S. i in., Two Diets with Different Hemoglobin A1c and Antiglycemic Medication Effects Despite Similar Weight Loss in Type 2 Diabetes, Diabetes Obes Metab. 2014).
cukrzycaOsoby chore na cukrzycę powinny zatem poeksperymentować z dietą niskowęglowodanową, a nawet ketogeniczną – najlepiej pod kontrolą dietetyka. Możliwa jest szybka poprawa parametrów świadczących o wyrównaniu glikemii, takich jak poziom glukozy na czczo czy poziom hemoglobiny glikowanej. Jako dietetyk specjalizujący się w prowadzeniu osób chorych na cukrzycę, a także Hashimoto czy chorobę Gravesa – Basedowa mogę potwierdzić skuteczność diety opartej na tłuszczach, a także ketogenicznej. U pacjentów chorych na cukrzycę udaje mi się nie tylko zredukować trwale masę ciała, ale także zauważalnie poprawić parametry gospodarki węglowodanowej – utrzymać prawidłowy poziom glikemii oraz wartości hemoglobiny glikowanej około 5% (i to bez ryzyka hipoglikemii). Nierzadko możliwe jest także zmniejszenie dawek stosowanych leków hipoglikemizujących.