Regularna aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych filarów zdrowego stylu życia. Korzyści z uprawiania sportu są nie do przecenienia. Sport jest bowiem naturalnym sposobem na poprawę samopoczucia, profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych, utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby aktywność fizyczna przyniosła szereg korzyści zdrowotnych i nie prowadziła do przetrenowania – warto zadbać o właściwą dietę. Uprawianie sportu i dieta – takie połączenie kojarzy nam się najczęściej z odchudzaniem. Ale dieta dla sportowca ma znacznie szersze znaczenie, gdyż regularna aktywność fizyczna zmienia zapotrzebowanie organizmu na wiele składników odżywczych.
Aktywność fizyczna angażuje całe ciało – układ sercowo – naczyniowy, kostno – stawowy, mięśniowy, nerwowy. Dzięki temu wzmocnione zostają kości i stawy, mięśnie zwiększają swoją masę. Przyspieszona zostaje przemiana materii, łatwiej jest nam utrzymać prawidłową masę ciała. Serce mobilizowane jest to wytężonej pracy, przez co wzmocniony zostaje mięsień serca, pobudzone jest krążenie krwi, całe ciało jest lepiej dotlenione. Aby czerpać wszystkie te korzyści wynikające z regularnego uprawiania sportu, konieczne jest wspomaganie organizmu codzienną dietą.
Dieta sportowca różnić może się w zależności od stanu zdrowia, rodzaju i częstotliwości treningów, celów treningowych. Jadłospis dla sportowca powinien być zatem dopasowany pod kątem kaloryczności, a także zawartości mikro – i makroskładników. Celem diety sportowców może być zatem wspomaganie redukcji masy ciała – ale nie należy jednoczenie dopuścić do osłabienia organizmu i braku możliwości trenowania. Kluczowe znaczenie ma w takim wypadku stworzenie optymalnego deficytu kalorycznego oraz zapobieganie niedoborom pokarmowym.
Na niedobory niektórych składników odżywczych narażony jest każdy sportowiec – nie tylko ten, którego głównym celem jest odchudzanie. Wysiłek fizyczny wymaga dostarczenia mięśniom paliwa do pracy – i mowa tu nie tylko o węglowodanach, tłuszczach i białku, ale także o witaminach i minerałach. Witamina C czy D, witaminy z grupy B, magnez, potas czy cynk niezbędne są dla pracy mięśni podczas treningu oraz ich regeneracji potreningowej. Dlatego osoba aktywna fizycznie potrzebuje znacznie więcej tych cennych związków niż osoba prowadząca siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż podczas treningu tracimy z potem mnóstwo cennych minerałów.
Kaloryczność i skład diety dla sportowca dostosowane powinny być także do rodzaju treningu – osoba trenująca siłowo i skoncentrowana na rozbudowie masy mięśniowej potrzebować będzie innej diety niż biegacz przygotowujący się do maratonu.
Dieta dla sportowców to zdrowy model odżywiania, który stanowi doskonałe uzupełnienie treningu i umożliwia utrzymanie nienagannego stanu zdrowia. Warto uświadomić sobie, że nie jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie zawodowym sportowcom, ale absolutnie każdemu, kto uprawia sport choć okazyjnie. Przede wszystkim – ze wszystkich względów wspomnianych powyżej. Organizm, który trenuje chociażby okazyjnie, potrzebuje właściwie zbilansowanej diety. Ale taka dieta dla sportowca to także doskonała okazja, aby wdrożyć w życie zdrowe nawyki żywieniowe.
Właściwie zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy bardziej niż kiedykolwiek narażeni jesteśmy na działanie stresu, zanieczyszczeń środowiska czy wolne rodniki. Także nasza dieta, w której coraz bardziej dominują produkty przetworzone, nie zawsze dostarcza tego, czego potrzebujemy dla zachowania zdrowia. Dlatego też dieta opracowana indywidualnie przeze mnie umożliwia osiągnięcie dowolnych celów treningowych, ale także kompleksowe zadbanie o zdrowie. Raz wypracowane właściwe nawyki żywieniowe pozostaną z Tobą już na zawsze.
W czym zatem mogę Ci pomóc? Spersonalizowana dieta sportowca pomoże Ci zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej – trudno o skuteczniejsze połączenie niż dieta oraz regularny trening. Dieta dla sportowca zapewnia efektywne treningi i możliwość ciągłego stawiania sobie nowych wyzwań sportowych. Zbilansowany jadłospis warunkuje ponadto optymalną regenerację mięśni po treningu. Zapewni to naprawę powstałych podczas treningu mikrouszkodzeń mięśni, a także neutralizację generowanych treningiem wolnych rodników oraz miejscowych stanów zapalnych. Właściwa podaż składników odżywczych, regulacyjnych, antyoksydantów to podstawa zdrowia i efektywnych treningów. Wiem o tym, gdyż sam jestem sportowcem, ponadto współpracuję z wieloma osobami aktywnymi fizycznie, którym umożliwiam zrealizowanie swoich sportowych ambicji i utrzymanie wymarzonej sylwetki.