Czy Twoje jelita są zdrowe?

Czy Twoje jelita są zdroweNa pewno nie raz doświadczasz sensacji żołądkowej, wzdęć czy biegunki – wtedy skojarzenie z jelitami jest oczywiste. Istnieje jednak szereg innych, znacznie mniej oczywistych symptomów świadczących o fatalnej kondycji jelit. Poniższy quiz pozwoli je poznać i określić, na ile szczęśliwe – bądź nie – są Twoje jelita. Dbasz o nie?

Na każde pytanie odpowiedź, wybierając jedną z trzech opcji: zawsze, czasami lub nigdy. Zasada przyznawania punktacji jest następująca: za odpowiedź „zawsze” przyznaj 3 punkty, za „czasami” – 2, zaś za „nigdy” – 1. A potem pora na podliczenie punktacji i poznanie prawdy o faktycznym stanie zdrowia Twoich jelit.

1. Wypróżniam się z częstością jednego razu lub mniej przez większość dni tygodnia
2. Doświadczam naprzemiennie biegunek i zaparć
3. Wypróżniam się częściej niż trzy razy dziennie i mam wodniste stolce
4. Stosuję antybiotykoterapię
5. Czuję się pełny po posiłku i często mam wzdęcia
6. Moje gazy i stolec mają bardzo nieprzyjemny zapach
7. Gdy tylko się zdenerwuję, natychmiast muszę udać się do toalety
8. Odczuwam skurcze w okolicy brzucha
9. Dokucza mi zgaga mimo, iż nie jestem w ciąży
10. Mam wypryski skórne, trądzik o charakterze ropnym lub alergię skórną
11. Mam łuszczącą się i zaczerwienioną skórę mimo jej nawilżania
12. Czuję się znerwicowany, przytoczony i miewam nastroje depresyjne
13. Mam problemy z koncentracją
14. Mam częste bóle głowy lub migreny
15. Mam objawy PMS (bóle głowy, tkliwe piersi, rozdrażnienie czy wzdęcia)
16. Rano nie mam energii, nie wysypiam się w nocy
17. Mam ciągłą ochotę na słodycze
18. Cierpię na otyłość typu brzusznego, a stosowana dieta na redukcję masy ciała nie przynosi efektu
19. Bolą mnie stawy i kości
20. Dokuczają mi alergie, mam załzawione oczy czy przewlekły katar

zdrowie jelitWYNIKI TESTU:

Zdobyłeś 20 – 30 punktów?
Gratulacje! Prowadzony przez Ciebie zdrowy styl życia znajduje odbicie w doskonałej kondycji jelit. Najprawdopodobniej posiadasz nienaruszoną florę bakteryjną jelit, która skutecznie stoi na straży zdrowia zarówno układu pokarmowego, jak i całego organizmu. Z racji chwiejnej równowagi mikroflory jelitowej kontynuuj zdrowe nawyki żywieniowe, a Twoje jelita odwdzięczą się zdrowiem na wiele lat!

Zwracaj uwagę na stan swojej skóry, samopoczucie psychiczne czy dolegliwości bólowe zlokalizowane poza układem trawiennym. W taki przewrotne sposób jelita mogą dawać Ci sygnał, że zaczyna się z nimi dziać coś niedobrego.

Zdobyłeś 30 – 40 punktów?
Starasz się utrzymać zdrową, zbilansowaną dietę i regularnie uprawiasz sport. Jesteś w dobrej ogólnej kondycji zdrowia. Jednak są pewne subtelne symptomy, które mogą Cię niepokoić. Być może są to częste bóle głowy albo chroniczne zmęczenie. Może zastanawia Cię przyczyna ciągłego przesuszenia skóry lub bólów stawów o niewiadomej przyczynie? To wysyłane przez jelita sygnały ostrzegawcze.

To ostatni moment, aby wprowadzić w życie zdrowy styl życia. Poczujesz się znacznie lepiej i unikniesz uciążliwych dolegliwości, które skutecznie uprzykrzają Ci życie.

Zdobyłeś powyżej 40 punktów?
To dla Ciebie czerwony alarm! Twoje jelita potrzebują natychmiastowej pomocy. Tylko od Ciebie i Twojej determinacji zależy, jak bardzo wpłyniesz na poprawę swojego zdrowia. Zapewne poza nasilonymi dolegliwościami trawiennymi cierpisz na liczne dolegliwości bólowe, alergie, bezsenność czy rozchwianie emocjonalne.

Najczęściej leczenie chorób układu pokarmowego zalecane przez lekarzy polega na stosowaniu farmakoterapii. To swoisty paradoks, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie leki są częstą przyczyną zaburzeń pracy jelit! Jak zatem należy postępować?

Podstawą jest zapobieganie dysfunkcjom jelit, co w większości przypadków zależy od naszego trybu życia. A jeśli już dojdzie do rozwoju choroby jelit, warto postawić na odpowiednią dietę. Nie chodzi o to, aby rezygnować z leczenia zalecanego przez lekarza, ale warto mieć świadomość, że farmakoterapia to nie wszystko. Skoro większość chorób powodowana jest przez nieodpowiednią dietę, to jej zmiana na dietę przyjazną jelitom powinno wspomóc terapię. Warto zatem wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe, które na zawsze rozwiążą problemy jelitowe.