Cukrzyca – jadłospis na miarę zdrowia

Cukrzyca – jadłospis na miarę zdrowiaCukrzyca to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, któremu często towarzyszy hiperlipidemia, czyli wzrost poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także nadwaga bądź otyłość z towarzyszącymi im zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie cukrzycy wymaga zatem wdrożenia farmakoterapii, ale także zmiany stylu życia na zdrowszy. A zmiany te dotyczą przede wszystkim diety. Nie wystarczy jednak zmniejszyć spożycia słodyczy czy gazowanych napojów i regularnie zażywać leki. I nie należy samodzielnie dokonać modyfikacji diety, gdyż jadłospis w cukrzycy powinien być naprawdę dobrze wyważony pod kątem zarówno kaloryczności diety, jak i zawartości mikro – i makroskładników. Jeśli szukasz informacji na temat najlepszej diety dla cukrzyka – dobrze trafiłeś. Dowiesz się, jakie są główne założenia diety w cukrzycy i dlaczego koniecznie musisz skorzystać z pomocy dietetyka.

Podstawowe zasady komponowania diety w cukrzycy

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dieta stosowana w cukrzycy powinna być dietą niskowęglowodanową. Powinny być spożywane węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym oraz niskim ładunku glikemicznym. Co oznaczają te terminy? Indeks glikemiczny określa, w jakim stopniu dany produkt spożywczy przyczynia się do wzrostu stężenia glukozy we krwi po jego spożyciu. Czysta glukoza ma indeks glikemiczny IG równy 100; w cukrzycy zalecane są produkty o niskim i średnim IG, nieprzekraczającym wartości 50 – 60. Z kolei ładunek glikemiczny pozwala oszacować zawartość węglowodanów w posiłkach – opiera się na ocenie wielkości porcji oraz wartości Ig produktu. W cukrzycy dieta powinna zawierać produkty o niskim lub średnim, czyli nieprzekraczającym wartości 20.

W związku z niższym spożyciem węglowodanów, należy zwiększyć podaż białka i tłuszczów; według zaleceń wielu światowych ekspertów tłuszcze mogą stanowić główny składnik diety. Konieczne jest także zadbanie o dostarczenie odpowiednich ilości witamin, minerałów i antyutleniaczy. No i nie zapominajmy o właściwej kaloryczności diety. Jak widać dieta dla cukrzyka to coś więcej niż zwykły jadłospis odchudzający. Owszem, może on normalizować masę ciała, ale przede wszystkim – ma leczyć. I dlatego jego skomponowanie należy pozostawić specjaliście.

Przy cukrzycy wizyta u dietetyka jest konieczna

cukrzycaZałożeniem diety w cukrzycy unormowanie poziomu glukozy we krwi, co wspomaga leczenie choroby, a niekiedy może nawet umożliwić zmniejszenie dawek stosowanych leków. Kolejną zaletą jest redukcja masy ciała a tym samym – wzrost wrażliwości tkanek na insulinę. Kolejne korzyści to obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz zmniejszenie ryzyka schorzeń układu sercowo – naczyniowego.

Utrzymanie poziomu glikemii na właściwym poziomie ogranicza ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy, do których należy stopa cukrzycowa, utrata wzroku, uszkodzenie nerek czy powikłania neurologiczne. Nie uda się zapobiec takim powikłaniom, jeśli osoba chora na cukrzycę nie zadba o prawidłową dietę. Prawidłową – czyli opracowaną indywidualnie przez dietetyka, której efekty są na bieżąco monitorowane. W tym celu wykonywane są oznaczenia glikemii w ramach samokontroli pacjenta, a także oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, której wartość docelowa to około 5,5%.