Chcesz schudnąć? Tych diet lepiej unikać!
Odchudzanie to proces, który warto dokładnie zaplanować. Musimy wiedzieć, ile kilogramów chcemy schudnąć i w jakim czasie osiągnąć ten cel. Musimy zaplanować nie tylko dietę, ale także treningi. Wybór diety determinowany jest wieloma czynnikami, takimi jak stan zdrowia, preferencje żywnościowe czy stopień aktywności fizycznej. Najlepsza dieta to taka, którą indywidualnie ułoży dla nas dietetyk. A jakie diety są najmniej polecane? W Internecie znaleźć można wiele propozycji gotowych diet – i większość z nich przedstawiana jest jako bezpieczna i skuteczna metoda odchudzania. Od jakich diet należy trzymać się z daleka?
Dieta kopenhaska
Dieta kopenhaska to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet. Dostarcza zaledwie 800 kalorii dziennie, a więc jest to dieta bardzo krótkoterminowa. Dieta ta powinna być stosowana jedynie przez 13 dni, gdyż dłuższe jej kontynuowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie oznacza to, że dieta kopenhaska stosowana jedynie przez 13 dni jest bezpieczna. Przyjmując tak mało kalorii osłabiamy swój organizm, pozbawiając go zarówno energii, jak i ważnych składników odżywczych. Nie jesteśmy wtedy w stanie uprawiać sportu, dokuczają nam bóle i zawroty głowy, odczuwamy zaburzenia koncentracji i drażliwość. Nawet jeśli schudniemy kilka kilogramów – po zakończeniu diety najpewniej wrócimy do dawnej wagi. Jeśli bowiem przyjmowaliśmy znacznie mniej kalorii, niż wynosi nasza podstawowa przemiana materii, wtedy nasz metabolizm znacząco wzrasta; a powrót do poprzednich nawyków żywieniowych doprowadzi do efektu jo jo. Naprawdę nie warto.
Dieta grup krwi
Dieta zgodna z grupami krwi to dieta promowana na całym świecie przez wielu celebrytów – nie mająca natomiast żadnych podstaw prawnych. U podstaw tej diety leży teoria dotycząca powstania grup krwi w odpowiedzi na ewoluowanie nawyków żywieniowych człowieka pierwotnego. Kolejna teoria dotyczy obecności w diecie tzw. lektyn, czyli związków antyodżywczych prowadzących do agregacji krwinek czerwonych w zależności od grupy krwi.
Założenia diety grup krwi teoretycznie doskonale wpisują się w ideę komponowania indywidualnej diety; ale to tylko teoria, gdyż indywidualne komponowanie diety powinno dotyczyć dopasowania diety do stanu zdrowia czy aktywności fizycznej, a nie grup krwi. Brak jest jakichkolwiek badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność diety zgodnej z grupami krwi. Naprawdę nie warto zaprzątać sobie głowy takimi pseudoosiągnięciami dietetyki.
Dieta Dukana
Dieta wysokobiałkowa Dukana zrobiła w ostatnich latach prawdziwą furorę, a to za sprawą możliwości bardzo szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Zachwyt ten okazał się jednak przedwczesny, gdyż szybko okazało się, że dieta Dukana jest po prostu niezdrowa. Bardzo wysoka podaż białka nadmiernie obciąża nerki i wątrobę, ponadto taka źle zbilansowana dieta prowadzi o poważnych niedoborów pokarmowych. Ponadto dieta ta niemal zawsze kończy się efektem jo jo. Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania tej diety. A nawet jeśli nas te przeciwwskazania nie dotyczą – dieta Dukana to zawsze zły wybór. Są lepsze metody na redukcję tkanki tłuszczowej – bez szkody dla zdrowia.
Diety monoskładnikowe
Monodiety to diety bazujące na określonym składniku spożywczym. Najczęściej są to warzywa lub owoce. Diety monoskładnikowe mają wspomagać odchudzanie – i nic dziwnego, skoro dostarczają niewiele kalorii. Jednocześnie dostarczają niewiele cennych składników odżywczych. A to oznacza pojawienie się niedoborów pokarmowych, anemii, przewlekłego zmęczenia, pogorszenia wyglądu skóry i włosów. Poza tym na takiej diecie naprawdę trudno wytrwać, gdyż jest ona bardzo monotonna.