533 728 335

Testosteron – jak dieta wpływa na poziom tego hormonu u mężczyzn?

Testosteron – jak dieta wpływa na poziom tego hormonu u mężczyznTestosteron to najważniejszy męski hormon płciowy. Kojarzony jest on przede wszystkim z korzystnym wpływem na funkcje seksualne mężczyzny, jednak rzeczywista rola testosteronu w organizmie jest znacznie bardziej złożona. Testosteron jest hormonem zaangażowanym w przemiany metaboliczne i gospodarkę energetyczną organizmu. Wraz z wiekiem spada synteza testosteronu – u około 40% mężczyzn po 45 roku życia stwierdzane są niedobory tego hormonu. Zbyt niski poziom testosteronu może sprzyjać wówczas rozwojowi cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, osteoporozy, stanów depresyjnych. Niski poziom testosteronu stanowi ponadto istotny czynnik rozwoju otyłości. Nie brakuje zatem powodów, aby utrzymywać optymalny poziom testosteronu w organizmie – a w tym pomocna może okazać się dieta.

Niedobór testosteronu – jakie są konsekwencje?

Zbyt niski poziom testosteronu u mężczyzn może być efektem fizjologicznego spadku syntezy tego hormonu przez jądra. Inne przyczyny niedoboru testosteronu to zaburzenie funkcji jąder w efekcie urazu, nowotworu, infekcji bakteryjnych i wirusowych czy napromienienia.

Konsekwencją zbyt niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn jest m.in.:

Długotrwałe konsekwencje niedoboru testosteronu u mężczyzn sprowadzają się do wzrostu ryzyka rozwoju licznych schorzeń przewlekłych, w tym cukrzycy czy otyłości.

Związek pomiędzy otyłością a testosteronem jest coraz lepiej poznany. Co ciekawe – zależność ta jest dwukierunkowa. Zbyt niski poziom testosteronu prowadzi do otyłości, ale z drugiej strony – otyłość sprzyja obniżeniu poziomu testosteronu. Redukcja masy ciała umożliwia zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie.

Dieta a testosteron

Sposób odżywiania ma wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. Oczywisty związek dotyczy odpowiedniej kaloryczności diety oraz takich proporcji makroskładników, aby utrzymać prawidłową masę ciała. Wówczas dieta może w pośredni sposób przyczynić się do normalizowania poziomu testosteronu. Ale nie tylko – właściwy model żywienia może także bezpośrednio wpływać na gospodarkę hormonalną. Przede wszystkim – nie należy zapominać o włączeniu do diety źródeł tłuszczu. Tłuszcze są bowiem makroskładnikami niezbędnymi dla utrzymania syntezy hormonów steroidowych – a takim właśnie hormonem jest testosteron. Zubożenie diety w tłuszcze sprzyja obniżeniu poziomu testosteronu we krwi. W badaniu klinicznym przeprowadzonym na grupie 30 zdrowych mężczyzn w średnim wieku wykazano, że zmniejszenie zawartości tłuszczu w diecie przyczyniło się do obniżenia zarówno poziomu testosteronu całkowitego, jak i testosteronu wolnego, czyli aktywnej biologicznie postaci hormonu. Co najważniejsze – zmiany te były odwracalne i ponowne włączenie większych ilości tłuszczu do diety pozwalało na normalizację poziomu hormonu we krwi.

testosteronPoziom testosteronu przekłada się na płodność, zatem dieta sprzyjająca utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu pozytywnie wpływa na zdolności reprodukcyjne. Dzieje się tak za pośrednictwem wpływu sposobu odżywiania na poziom męskiego hormonu płciowego, a także możliwość wyeliminowania takich czynników ryzyka jak cukrzyca typu 2 czy otyłość.

W celu wspomagania płodności warto wprowadzić następujące zmiany w diecie:

Aby utrzymywać prawidłowy poziom testosteronu, a tym samym – doskonały stan zdrowia i nienaganne samopoczucie, nie ma konieczności sięgać po tak radykalne rozwiązania jak zastrzyki z testosteronem. Wystarczy prowadzić zdrowy styl życia i zadbać o dietę zwiększającą poziom testosteronu. Konsultacja z dietetykiem specjalizującym się w komponowaniu diet służących określonym celom zdrowotnym pozwoli wdrożyć optymalny model żywienia oraz monitorować efektywność diety. To najskuteczniejszy i najzdrowszy sposób na to, aby przez wiele lat móc cieszyć się nienagannym zdrowiem. Doraźne działania, np. iniekcje z testosteronem to rozwiązania krótkoterminowe, a dodatkowo obciążone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Z kolei odpowiednio skomponowana dieta może być kontynuowana przez całe życie, a w razie potrzeby – modyfikowana.

Call Now Button