Skuteczność diety niskowęglowodanowej w chorobie Hashimoto potwierdzona badaniami klinicznymi

Skuteczność diety niskowęglowodanowej w chorobie Hashimoto potwierdzona badaniami klinicznymiChoroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które dotyczy ponad 700 tysięcy Polaków. U podłoża choroby leży zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego, prowadzące do syntezy autoprzeciwciał. Przeciwciała te skierowane są przeciwko tkankom tarczycy i zaburzają jej pracę, generując przewlekły stan zapalny. Rozpoznanie Hashimoto wciąż sprawia problemy, gdyż objawy choroby są niespecyficzne i często są mylone ze zwykłym przemęczeniem i przepracowaniem. Opóźnia to postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie leczenia. A terapia Hashimoto ma kluczowe znaczenie, gdyż pomaga zapobiegać powikłaniom Hashimoto. Żadna farmakoterapia nie okaże się skuteczna, jeśli nie będzie szła w parze ze zmianą trybu życia – zwłaszcza zmianą sposobu odżywiania.

Na czym polega leczenie Hashimoto?

Celem terapeutycznym w chorobie Hashimoto nie może być całkowite wyleczenie choroby, gdyż zapalenie autoimmunologiczne tarczycy to choroba o charakterze przewlekłym. Cechuje się ona okresami zaostrzeń i ustępowania objawów chorobowych, a jej przebieg determinowany jest w dużej mierze naszym stylem życia. Stres czy niewłaściwa dieta mogą prowadzić do zaostrzenia procesów autoimmunologicznych w organizmie i zaostrzenia objawów choroby. Stosowanie leków oraz przestrzeganie diety ma na celu złagodzenie objawów choroby oraz unormalizowanie poziomu autoprzeciwciał we krwi:

– przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie
– przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej
– przeciwciał antymikrosomalnych

Ważne jest także przywrócenie prawidłowej gospodarki hormonalnej – poziomu TSH, T3 i T4 oraz frakcji wolnych hormonów tarczycy. Wspomniane badania wykonywać należy regularnie, co kilka tygodni. Odpowiednie wyniki badań wraz z ustąpieniem objawów Hashimoto to znak, że terapia przebiega prawidłowo.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – jaka jest najskuteczniejsza?

Niezwykle ważną rolę w terapii Hashimoto odgrywa dieta, która powinna być kontynuowana stale. Osoby chorujące na chorobę Hashimoto mogą znaleźć wiele sprzecznych informacji dotyczących właściwego modelu żywienia. Faktem jest jednak, że nie ma jednej diety przy niedoczynności tarczycy, która idealnie sprawdzi się u każdego. Można oczywiście opracować pewne ogólne założenia, jednak dieta powinna być układana indywidualnie.

dieta w hashimotoW moim gabinecie spotykam się z wieloma pacjentami cierpiącymi na Hashimoto – w oparciu o aktualne wyniki badań oraz masę ciała układana jest spersonalizowana dieta, która pomaga nie tylko zrzucić nadmiarowe kilogramy, ale przede wszystkim – wspomóc leczenie niedoczynności tarczycy. W mojej praktyce doskonale sprawdza się dieta o znacznie ograniczonej podaży węglowodanów. Taka dietoterapia choroby Hashimoto znajduje potwierdzenie w wynikach badań i obserwacji pacjentów chorych na Hashimoto, ale także na inne choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1 czy choroba Gravesa – Basedowa. Skuteczność takiej diety wynika m. in. z obniżenia jej potencjału prozapalnego, co wynika z wykluczenia węglowodanów z jadłospisu. A dostarczenie wartościowych tłuszczów sprzyja ograniczeniu stanu zapalnego i wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. Taka dieta sprzyja także utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Efektem diety w Hashimoto może być zatem przywrócenie prawidłowej masy ciała (pacjenci z Hashimoto często dotknięci są nadwagą), a także umożliwia zredukowanie objawów Hashimoto, a nawet redukcję dawek stosowanych leków.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę Hashimoto, nie możesz polegać wyłącznie na ogólnych zaleceniach żywieniowych, które często są niejasne i bardzo ogólnikowe. Zapraszam do mojego gabinetu, gdzie z pewnością opracujemy taki jadłospis, który zapewni skuteczne wspomaganie leczenia Hashimoto i przyczyni się do ograniczenia nawrotów choroby.