533 728 335

Post przerywany skuteczniejszy niż dieta niskokaloryczna

Post przerywany skuteczniejszy niż dieta niskokalorycznaChcesz schudnąć? Pierwszą Twoją myślą jest zapewne chęć skrupulatnego liczenia spożywanych kalorii – wszak najlepszą metoda odchudzania jest dieta o obniżonej kaloryczności, prawda? Dlaczego zatem dzieje się tak, że wiele osób stosujących niskokaloryczną dietę wcale nie chudnie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Odchudzanie na diecie niskokalorycznej jest mało skuteczne, gdyż taka metoda jest zupełnie nielogiczna z punktu widzenia fizjologii naszego organizmu. A jaka metoda odchudzania okazuje się być naprawdę skuteczna? Taka, która na pierwszy rzut oka całkowicie przeczy aktualnym zaleceniom dietetycznym. Mowa o poście przerywanym. Czy dojrzeliśmy do tego, aby wreszcie zrozumieć, że jedzeniem z zegarkiem w ręku wyrządzamy sobie krzywdę?

 

Dlaczego na diecie niskokalorycznej nie uda Ci się schudnąć?

Obsesyjnie liczysz kalorie, jesz 5 czy 6 posiłków w ciągu dnia, stosujesz dietę o niskiej kaloryczności? Mam dla Ciebie złe wieści – popełniasz najpoważniejsze błędy dietetyczne. Błędy te powielane są przez większość osób, które walczą z nadmiarowymi kilogramami – i właśnie te błędy odpowiadają za niepowodzenie w odchudzaniu. Przyjęło się uważać, że ograniczenie podaży kalorii sprzyja efektywnemu spalaniu tkanki tłuszczowej. To mylne przekonanie – organizm adaptuje się bowiem do takiego deficytu kalorycznego spowolnieniem metabolizmu. I nie pomoże regularne spożywanie posiłków co 3 – 4 godziny, które ma rzekomo pobudzić metabolizm. Co się dzieje w naszym organizmie, gdy co chwila sięgamy po jedzenie?

Przyjęcie posiłku, który zazwyczaj zawiera jakieś źródła węglowodanów, stanowi dla trzustki sygnał do sekrecji insuliny. A wysokie stężenie tego hormonu we krwi zaburza spalanie tkanki tłuszczowej; tylko niskiemu poziomowi insuliny towarzyszy efektywna lipoliza. Ponadto częste przyjmowanie posiłków jest nawykiem podyktowanym współczesnym trybem życia – mamy dostępność do jedzenia, więc chętnie po nie sięgamy.

 

Post przerywany – model żywienia znany naszym przodkom

 

Nasi przodkowie jedli tylko wtedy, gdy z trudem udało im się zdobyć jedzenie. Pomimo braku stałej dostępności pożywienia organizm człowieka funkcjonował doskonale, co wynikało z adaptacji do okresowego braku posiłków. Metabolizm nie miał prawa zwolnić, gdyż oznaczałoby to mniejsze szanse na przetrwanie. W okresie, gdy pokarm był dostępny – organizm czerpał energię z posiłków, zaś w okresach postu – ze zgromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej. A metabolizm utrzymywany był na stałym poziomie. I tak jest do dziś – gdy okresowo zastosujemy post, nasz metabolizm nie zwolni. Jest to zatem doskonały sposób na ograniczenie podaży przyjmowanych kalorii bez ryzyka spowolnienia metabolizmu. I to właśnie jest najskuteczniejsza strategia odchudzająca.

Teza o skuteczności postu przerywanego jako metody odchudzania znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych. Porównując skuteczność diety niskokalorycznej oraz postu przerywanego wykazano, że post przerywany sprzyja efektywniejszej redukcji tłuszczu trzewnego oraz sprzyja zwiększeniu wrażliwości komórek na działanie insuliny. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze uzyskanie szczupłej sylwetki, a także zachowanie doskonałego stanu zdrowia.

 

Dieta ketogeniczna sprzyja postowi przerywanemu

post przerywanyWiele osób nie stosuje postu przerywanego w obawie o dotkliwe uczucie głodu. Okazuje się jednak, że istnieje kilka strategii umożliwiających realizowanie postu. Jedną z nich jest dopasowanie takiego modelu poszczenia, który odpowiada naszemu trybowi życia. Można pościć co drugi dzień, można też podzielić dobę na kilkugodzinne okno żywieniowe i kilkanaście godzin, w czasie których powstrzymujemy się od przyjmowania posiłków. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele możliwości daje nam taki model żywienia – i jak łatwo dopasować go do naszego aktualnego trybu życia. Nie stajemy się bowiem niewolnikami ściśle ustalonych pór posiłków, a nasza praca czy spotkania towarzyskie nie będą kolidować z koniecznością spożycia posiłku.

A w obawie przed uczuciem głodu można zastosować dietę ketogeniczną. Każdy, kto stosuje tą dietę potwierdza, że praktycznie w ogóle nie odczuwa głodu. Dodatkową zaletą keto diety jest niezwykle korzystny wpływ na zdrowie – tego typu dieta normalizuje poziom glukozy i insuliny we krwi. Znajduje dzięki temu zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i terapii insulinooporności oraz cukrzycy typu 2. Coraz więcej mówi się także o wspomaganiu funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, nerwowego czy immunologicznego. To model żywienia dla osób aktywnych fizycznie i umysłowo, dla osób poszukujących skutecznej diety na redukcję, ale także dla tych o prawidłowej wadze. Dieta ketogeniczna to uniwersalny model odżywiania, który doskonale sprawdza się w terapii, a także profilaktyce schorzeń cywilizacyjnych – a tego właśnie najbardziej potrzebujemy.

Pora zrozumieć, że model częstego spożywania posiłków nie jest dogmatem dietetycznym godnym powielania, a szkodliwym nawykiem. Natomiast post przerywany to model żywienia najlepiej wpisujący się w fizjologię organizmu człowieka. Najwyższy czas wrócić do korzeni i zaufać intuicyjnemu modelowi żywienia, który doskonale sprawdzał się od tysięcy lat – i sprawdzi się także obecnie.

Call Now Button