533 728 335

Poporodowe zapalenie tarczycy

Poporodowe zapalenie tarczycyPoporodowe zapalenie tarczycy to postać choroby Hashimoto, która ujawnia się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po porodzie. Ta postać niedoczynności tarczycy może utrzymywać się i mieć charakter stały. Objawy poporodowego zapalenia tarczycy mają mało charakterystyczny, często łagodny charakter – schorzenie może zatem pozostawać nierozpoznane. Nierzadko bywało tak, że poporodowe zapalenie tarczycy było błędnie rozpoznawane jako depresja poporodowa – a choroba tarczycy postępowała. Dziś wiemy już na tyle dużo, że szybkie rozpoznanie oraz leczenie poporodowego zapalenia tarczycy jest możliwe. Niemałe znaczenie w terapii poporodowego zapalenia tarczycy ma odpowiednia dieta.

 

Kto może zachorować na poporodowe zapalenie tarczycy?

Poporodowe zapalenie tarczycy rozpoznawane jest średnio u 10% kobiet po porodzie. Szczególnie narażone na zachorowanie są kobiety, które:

– cierpią na schorzenia autoimmunologiczne: cukrzycę typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, celiakia

– chorowały wcześniej na poporodowe zapalenie tarczycy lub inne schorzenia tarczycy, takie jak choroba Gravesa – Basedowa czy choroba Hashimoto

– mają dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób tarczycy

– miały w I trymestrze ciąży podwyższone miano przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej

Okazuje się zatem, że na rozwój poporodowego zapalenia tarczycy narażony jest spory odsetek kobiet. Właśnie dlatego badanie poziomu hormonów tarczycy nie powinno być wykonywane jedynie podczas ciąży, ale także po porodzie.

 

Czym jest poporodowe zapalenie tarczycy?

Uważa się, że poporodowe zapalenie tarczycy jest zaburzeniem autoimmunologicznym i charakteryzuje się naciekiem limfocytarnym tarczycy i przemijającą tyreotoksykozą, po której następuje niedoczynność tarczycy. Ustalono mechanizm immunologiczny, wywołujący poporodowe zapalenie tarczycy. Podobnie jak w przebiegu każdego schorzenia autoimmunologicznego, dochodzi do syntezy autoprzeciwciał, skierowanych przeciwko własnej tkance organizmu. W przypadku poporodowego zapalenia tarczycy atakowane są komórki tarczycy. Podczas ciąży układ odpornościowy zostaje nieco przytłumiony, co ma bardzo proste uzasadnienie – w ten sposób ograniczone zostaje ryzyko syntezy przeciwciał atakujących płód. Po porodzie układ immunologiczny staje się bardziej aktywny – i wówczas może dojść do rozwoju poporodowego zapalenia tarczycy.

Tyreotoksykoza jest wywoływana przez wyciek hormonów wewnątrztarczycowych do układu krążenia, spowodowany uszkodzeniem komórek nabłonka tarczycy w wyniku zapalenia. Wczesną fazę tyreotoksykozy w poporodowym zapaleniu tarczycy można sklasyfikować jako tyreotoksykozę wywołaną zniszczeniem tkanki tarczycowej.

W pierwszym etapie schorzenia dochodzi do stanu zapalnego tarczycy i jej nadczynności, co wynika z wydzielania do krwi nadmiernych ilości hormonów tarczycy. Ta faza choroby może trwać od dwóch do czterech miesięcy. W drugiej fazie choroby rozwija się niedoczynność tarczycy – i ten etap może trwać nawet rok.

 

Jak rozpoznać poporodowe zapalenie tarczycy?

Objawy towarzyszące poporodowemu zapaleniu tarczycy mogą różnić się w zależności od etapu choroby. W pierwszych miesiącach choroby, gdy dominują zmiany o charakterze nadczynności tarczycy, można zauważyć takie objawy jak:

– szybka utrata masy ciała

– niepokój i drażliwość

– przyspieszona akcja serca

– nadmierna potliwość

W drugiej fazie choroby, gdy dominuje niedoczynność tarczycy, pojawia się zmęczenie i stany depresyjne, suchość skóry i łamliwość paznokci, zaparcia, nadwrażliwość na zimno czy przyrost masy ciała. Warto zaznaczyć, że objawy te mogą być bardzo subtelne i wiele kobiet ich nie dostrzega, a tym bardziej nie kojarzy ich z chorobą tarczycy. Łatwo zinterpretować stany depresyjne, zmęczenie czy zmiany wagi z naturalnymi zmianami towarzyszącymi okresowi poporodowemu.

Skoro nie można polegać wyłącznie na objawach, warto skoncentrować się na badaniach laboratoryjnych. Charakterystyczne zmiany w poziomie hormonów tarczycy obejmują spadek poziomu TSH oraz zwiększenie poziomu tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Ponadto zaobserwować można obecność autoprzeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie oraz tyreoglobulinie.

 

Leczenie poporodowego zapalenia tarczycy

tarczyca a dieta ketoLeczenie poporodowego zapalenia tarczycy wymaga stosowania leków. W fazie zapalenia tarczycy nie jest wskazane stosowanie leków przeciwtarczycowych, można przepisać leki beta – adrenolityczne. Z kolei w fazie niedoczynności tarczycy stosowane są leki zawierające tyroksynę. Leki stosowane są do momentu uzyskania eutyreozy, czyli prawidłowego poziomu hormonów tarczycy.

Poporodowe zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą ustąpić samoistnie, a jeśli nie – dobrze poddają się leczeniu farmakologicznemu. Aby leczenie było jeszcze efektywniejsze, warto zadbać o odpowiedni model żywienia. Niedoczynności tarczycy towarzyszy m. in. spowolnienie przemiany materii, spadek energii, przyrost masy ciała. Odpowiedni model żywienia pozwala przyspieszyć przemianę materii oraz przywrócić witalność organizmu. Moje doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. współpracę z chorymi na Hashimoto czy chorobę Gravesa – Basedowa. U takich pacjentów stosuję z powodzeniem dietę ketogeniczną, uzyskując spektakularne efekty terapeutyczne. To doskonała dieta w Hashimoto. Dlaczego?

Wysoka skuteczność diety keto wynika z jej potencjału przeciwzapalnego. Dzięki „uspokojeniu” układu immunologicznego, zredukowane zostaje ryzyko syntezy autoprzeciwciał, co przekłada się na złagodzenie chorób autoimmunologicznych. Ponadto dieta ketogeniczna doskonale sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, gdyż pobudza proces spalania tkanki tłuszczowej. I wreszcie – ciała ketonowe stanowią doskonałe źródło energii dla mózgu, wspomagając tym samym funkcjonowanie układu nerwowego i dodając energii – a tego bardzo potrzeba chorym na Hashimoto.

Call Now Button