533 728 335

Otyłość u dzieci – co musisz o niej wiedzieć

Otyłość u dzieci - co musisz o niej wiedziećOtyłość wśród dzieci osiągnęła poziom epidemii zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Wiadomo, że nadwaga i otyłość w dzieciństwie mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzieci z nadwagą i otyłe najprawdopodobniej pozostaną otyłe do wieku dorosłego i częściej w młodszym wieku rozwiną się choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe. Mechanizm rozwoju otyłości nie jest w pełni poznany i uważa się, że jest to zaburzenie o wielu przyczynach. Czynniki środowiskowe, preferencje dotyczące stylu życia i środowisko kulturowe odgrywają kluczową rolę w rosnącej liczbie przypadków otyłości na całym świecie. Ogólnie przyjmuje się, że nadwaga i otyłość są skutkami wzrostu spożycia kalorii. Z drugiej strony istnieją dowody potwierdzające, że stały spadek aktywności fizycznej odgrywa niemałą rolę we wzroście wskaźników otyłości na całym świecie. Otyłość dziecięca może głęboko wpłynąć na zdrowie fizyczne dzieci, dobre samopoczucie społeczne i emocjonalne oraz poczucie własnej wartości. Jest to również związane ze słabymi wynikami w nauce i niższą jakością życia doświadczaną przez dziecko. Wiele schorzeń współistniejących, takich jak zaburzenia metaboliczne, sercowo-naczyniowe, ortopedyczne, neurologiczne, wątrobowe, płucne i nerkowe, występuje również w związku z otyłością u dzieci.

Otyłość u dzieci – problem globalny

Świat przechodzi szybką epidemiologiczną i żywieniową transformację charakteryzującą się utrzymującymi się niedoborami żywieniowymi, o czym świadczy występowanie karłowacenia, niedokrwistości oraz niedoborów żelaza i cynku. Jednocześnie obserwuje się postępujący wzrost częstości występowania otyłości, cukrzycy i innych chorób przewlekłych związanych z odżywianiem, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i niektóre formy raka. W krajach rozwiniętych otyłość osiągnęła poziom epidemii. Najwyższe wskaźniki otyłości wśród dzieci zaobserwowano w krajach rozwiniętych; jego rozpowszechnienie rośnie jednak również w krajach rozwijających się.

Chociaż definicja otyłości i nadwagi zmieniła się z czasem, można ją zdefiniować jako nadmiar tkanki tłuszczowej. Nie ma zgodności co do punktu odcięcia dla nadwagi lub otyłości u dzieci i młodzieży. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zdefiniowało nadwagę jako co najmniej 95. percentyl wskaźnika masy ciała (BMI) dla wieku i „zagrożonego nadwagą” jako pomiędzy 85. a 95. percentylem BMI dla wieku. Europejscy naukowcy sklasyfikowano jako nadwagę co najmniej na 85. percentylu lub otyłość na co najmniej 95. percentylu BMI.
BMI wydaje się odpowiednie do różnicowania dorosłych z nadwagą lub otyłością, jednak nie jest tak przydatne u dzieci ze względu na ich zmieniający się kształt ciała podczas okresu wzrostu. Ponadto BMI nie rozróżnia tłuszczu od masy beztłuszczowej (mięśnie i kości) i może wyolbrzymiać otyłość u dużych umięśnionych dzieci. Ponieważ konsekwencje zdrowotne otyłości są związane z nadmiarem tłuszczu, idealna metoda klasyfikacji powinna opierać się na bezpośrednim pomiarze tłuszczu. Można zastosować metodę analizy impedancji bioelektrycznej, także obwód talii wydaje się być dokładniejszy dla dzieci, ponieważ dotyczy on centralnej otyłości, która jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II i choroby niedokrwiennej serca.

Powszechnie przyjmuje się, że wzrost otyłości wynika z braku równowagi między poborem energii a wydatkami, przy czym wzrost dodatniego bilansu energii jest ściśle związany z przyjętym stylem życia i preferencjami żywieniowymi. Istnieje jednak coraz więcej dowodów wskazujących, że tło genetyczne danej osoby jest ważne w określaniu ryzyka otyłości. Badania znacząco przyczyniły się do naszego zrozumienia czynników związanych z otyłością. Głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia otyłości u dzieci są: dieta, aktywność fizyczna i siedzący tryb życia. Najistotniejsze znaczenie ma z pewnością niewłaściwa dieta – dostarczająca zbyt wielu kalorii, bazująca na produktach przetworzonych, bogata w cukier. Kolejny istotny czynnik ryzyka rozwoju otyłości u dzieci to siedzący tryb życia – każda godzina spędzona codziennie przez telewizorem czy komputerem zwiększa ryzyko otyłości o 2%. Wpływ takich czynników ryzyka jest moderowany przez inne czynniki, jak wiek, płeć, a także styl życia rodziców. Warto wspomnieć także o predyspozycjach genetycznych. Niektóre badania wykazały, że BMI jest dziedziczne w 25–40%. Jednak podatność genetyczna często musi być łączona z czynnikami środowiskowymi i behawioralnymi, aby wpływać na wagę. Czynnik genetyczny stanowi mniej niż 5% przypadków otyłości dziecięcej. Dlatego, chociaż genetyka może odgrywać rolę w rozwoju otyłości, nie jest to przyczyną dramatycznego wzrostu otyłości u dzieci. Podstawową przemianę materii badano również jako możliwą przyczynę otyłości. Podstawowa przemiana materii lub metabolizm to wydatek energetyczny organizmu na normalne funkcje spoczynkowe. Podstawowa przemiana materii odpowiada za 60% całkowitego wydatku energetycznego u siedzących osób dorosłych. Postawiono hipotezę, że osoby otyłe mają niższe podstawowe wskaźniki metaboliczne. Jednak różnice w podstawowych poziomach metabolicznych prawdopodobnie nie będą odpowiedzialne za rosnące wskaźniki otyłości.

Konsekwencje otyłości u dzieci

Otyłość dziecięca związana jest z licznymi schorzeniami. Powikłania otyłości obejmują między innymi stłuszczenie wątroby, bezdech senny, cukrzycę typu 2, astmę, stłuszczenie wątroby , choroby sercowo-naczyniowe, wysoki poziom cholesterolu, kamicę żółciową, nietolerancję glukozy i insulinooporność, choroby skóry , zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia równowagi i problemy ortopedyczne. Do niedawna wiele z powyższych schorzeń stwierdzono tylko u dorosłych; teraz są niezwykle rozpowszechnione u otyłych dzieci. Chociaż większości stanów zdrowia fizycznego związanych z otyłością u dzieci można zapobiec i mogą one zniknąć, gdy dziecko lub młodzież osiągnie zdrową wagę, niektóre z nich nadal mają negatywne konsekwencje przez całe dorosłe życie. W najgorszych przypadkach niektóre z tych chorób mogą nawet doprowadzić do śmierci. Trzy najczęstsze problemy zdrowotne związane z otyłością u dzieci, cukrzyca, bezdech senny i choroby sercowo-naczyniowe. Otyłość w dzieciństwie wpływa na zdrowie społeczne i emocjonalne dzieci i młodzieży. Otyłość została opisana jako jeden z najbardziej stygmatyzujących i najmniej akceptowalnych społecznie warunków w dzieciństwie. Dzieci z nadwagą i otyłością są często wyśmiewane z powodu swojej wagi. Napotykają także wiele innych trudności, w tym negatywne stereotypy, dyskryminację i marginalizację społeczną. Dyskryminację osób otyłych stwierdzono u dzieci w wieku 2 lat. Otyłe dzieci są często wykluczane z zajęć, szczególnie takich, które wymagają aktywności fizycznej. Dzieciom z nadwagą często trudno jest uczestniczyć w zajęciach fizycznych, ponieważ są one wolniejsze niż rówieśnicy i mają trudności w oddychaniu. Te negatywne problemy społeczne przyczyniają się do niskiej samooceny, niskiej pewności siebie i negatywnego wizerunku ciała u dzieci, a także mogą wpływać na wyniki w nauce.

nadwaga u dzieciNarastającą kwestię otyłości u dzieci można spowolnić, jeśli społeczeństwo skupi się na przyczynach. Istnieje wiele elementów, które odgrywają rolę w otyłości u dzieci, niektóre z nich są bardziej istotne niż inne. Połączona interwencja diety i aktywności fizycznej prowadzona z odpowiednim poziomem edukacji prozdrowotnej jest bardziej skuteczna w zapobieganiu otyłości lub nadwadze. Co więcej, jeśli rodzice wymuszą zdrowszy styl życia w domu, można uniknąć wielu problemów związanych z otyłością. To, czego dzieci uczą się w domu na temat zdrowego odżywiania, ćwiczeń i dokonywania właściwych wyborów żywieniowych, ostatecznie przełoży się na inne aspekty ich życia. Będzie to miało największy wpływ na wybory dokonywane przez dzieci podczas wybierania żywności do spożycia w szkole i restauracji typu fast food oraz aktywności. Skupienie się na tych przyczynach może z czasem zmniejszyć otyłość u dzieci i doprowadzić do zdrowszego społeczeństwa jako całości.

Podstawą profilaktyki otyłości u dzieci jest przede wszystkim odpowiedni model żywienia – i doskonale, gdy realizowany jest on przez wszystkich domowników. Wówczas łatwiej jest zmotywować dziecko do zdrowego odżywiania. Ja zachęcam do stosowania diety ketogenicznej, która doskonale sprawdza się w celu profilaktyki otyłości, a także licznych schorzeń cywilizacyjnych. Moje wieloletnie doświadczenie zawodowe jednoznacznie wskazuje, że stosowanie niskowęglowodanowej diety dla dzieci przynosi szereg korzyści dla zdrowia, a ułożony przeze mnie jadłospis jest łatwy w realizacji. Pomagam przejść przez etap wejścia w stan ketozy, a także monitoruję efekty diety. Dzięki temu utrzymanie prawidłowej masy ciała jest możliwe – i to bez ryzyka niedoborów pokarmowych, niedożywienia czy zaburzenia rozwoju dziecka.

Call Now Button