533 728 335

Masło – dlaczego nie wolno rezygnować z jego spożycia?

Masło – dlaczego nie wolno rezygnować z jego spożyciaMasło to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwany z mleka. Przez wiele lat masło postrzegane było jako znacznie mniej zdrowe od margaryny. Masłu przypisywano wysoką kaloryczność oraz znaczną zawartość cholesterolu, obwiniając je tym samym o wzrost ryzyka rozwoju miażdżycy. Wiele osób wybierało zatem margarynę do pieczywa – i okazało się, że margaryna wcale nie jest zdrowszym wyborem. Jako utwardzony tłuszcz roślinny, margaryny roślinne zawierały sporo tłuszczów trans. Obecnie zawartość tych najbardziej niezdrowych tłuszczów jest znacznie ograniczona, pomimo to masło i tak pozostaje zdrowszą alternatywą. Jakie są powody, dla których warto włączyć masło do diety?

Co kryje w sobie masło?

Masło powstaje w efekcie odseparowania tłuszczu od masła, co może odbyć się na drodze zmaślenia śmietanki lub ukwaszonej śmietany. W procesie zmaślania dochodzi do niemal 20 – krotnej koncentracji tłuszczu. W pierwszym etapie otrzymywane są tzw. ziarna tłuszczowe o średnicy 2 – 4 mm oraz maślanka. W dalszej kolejności ziarna tłuszczowe są przepłukiwane w celu usunięcia maślanki międzyziarnowej, a otrzymany w ten sposób tłuszcz jest następnie wygniatany w celu uzyskania jednolitej masy. W ten sposób otrzymywane jest 82% masło; warto zwrócić uwagę, że jest to produkt wyprodukowany w naturalny sposób, bez stosowania jakichkolwiek polepszaczy czy innych dodatków.

Masło obfituje w cenne składniki odżywcze. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście tłuszcze – są to głównie nasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią 60 – 65%. Wyróżnić można wśród nich kwasy zarówno długołańcuchowe, jak i krótkołańcuchowe. W maśle występują ponadto kwasy jedno – i wielonienasycone (kwas oleinowy, linolowy i linolenowy). Na szczególna uwagę zasługuje wysoka zawartość kwasu CLA, czyli skoniugowanego kwasu linolowego. Związkowi temu przypisywane są m. in. właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza wobec nowotworów żołądka, wątroby, prostaty, piersi czy jelita grubego. Ponadto sprzężony kwas linolowy wykazuje działanie przeciwzapalne, może wspomagać procesy odchudzania się oraz wspomaga odporność organizmu.

Kolejny cenny składnik masła to maślan, rodzaj krótkołańcuchowego kwasu tłuszczowego, który wykazuje cenne właściwości prozdrowotne. Maślanjest również wytwarzany przez pożyteczne bakterie w jelitach i jest wykorzystywany jako źródło energii dla komórek w jelitach.

Maślan może wpływać korzystnie na zdrowie układu trawiennego, ograniczając stany zapalne jelit; dodatkowo może pomóc w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS), schorzenia charakteryzującego się objawami takimi jak ból brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunka.Ze względu na właściwości przeciwzapalne niektóre badania sugerują, że maślan może być korzystny w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. Ponadto niektóre badania na zwierzętach wskazują, że maślan może również poprawiać wrażliwość na insulinę, przyspieszać metabolizm i zmniejszać tworzenie się komórek tłuszczowych, aby wspomóc kontrolę masy ciała. Masło zawiera także tłuszcze w konfiguracji trans, jednak nie mają one nic wspólnego z niezdrowymi tłuszczami trans obecnymi w żywności przetworzonej.

Masło zawiera także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: D, K2 oraz A i E, a także witaminę B12. Masło dostarcza ponadto takich antyoksydantów jak koenzym Q10, fosfolipidy czy kwas 13 – metylotetradekanowy.

Wysoka zawartość tłuszczu w maśle wcale nie oznacza, że masła należy unikać. Nie należy utożsamiać codziennego spożywania masła ze wzrostem ryzyka zachorowań na schorzenia układu sercowo – naczyniowego. Masło zawiera bowiem liczne antyoksydanty, które wykazują działanie ochronne na układ krążenia. Ponadto należy wciąż powtarzać, że spożywanie tłuszczów zwierzęcych nie jest niezdrowe – w licznych badaniach obalono bowiem mit o szkodliwości tłuszczu. Masło stanowi także źródło bardzo zdrowego kwasu CLA, który występuje wyłącznie w tłuszczu mlecznym oraz mięsie przeżuwaczy.

Jaki tłuszcz oprócz masła?

masłoMasło to zdrowy tłuszcz, którego nie powinno zabraknąć zarówno w diecie dziecka, jak i dorosłego. Szczególne znaczenie ma odpowiednio wysoka podaż tłuszczu w diecie dziecka podczas pierwszych lat życia, gdy zachodzą intensywne procesy wzrostu i rozwoju. Tłuszcze oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, sercowo – naczyniowego, immunologicznego czy hormonalnego.

Osoby z nietolerancją laktozy, które nie mogą spożywać masła, mogą sięgać np. po rozgniecione awokado, które doskonale nadaje się do smarowania pieczywa. Do smażenia można używać masła klarowanego, a także olej kokosowy. Ten ostatni – w wersji tłoczonej na zimno – może być stosowany jako dodatek do koktajli, sałatek czy wypieków. Natomiast olej kokosowy rafinowany nadaje się do smażenia. Smażyć można także na smalcu.

Nie należy zapominać także o takich źródłach tłuszczu jak mięsa czy ryby. Nie należy ograniczać ich spożycia w diecie, wręcz przeciwnie – takie naturalne tłuszcze powinny stanowić bazę każdego posiłku. Tłuszcze stanowią bowiem doskonałe źródło energii, normalizują poziom lipidowy i węglowodanowy, wykazują działanie przeciwzapalne.

Stosowanie diety ketogenicznej bazującej na zdrowych tłuszczach wiąże się w szeregiem korzyści dla zdrowia, ułatwia ponadto osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Warto poeksperymentować z tym wyjątkowym modelem żywienia, który znany jest od zarania dziejów, a dziś przeżywa swój renesans. Nie bez przyczyny – dieta ketogeniczna to odpowiedź na lawinowy wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne. Stosowanie takiego modelu żywienia oddala widmo wielu chorób przewlekłych i spowalnia starzenie się organizmu.

Call Now Button