533 728 335

Holistyczne leczenie choroby Hashimoto dietą

Holistyczne leczenie choroby Hashimoto dietąChoroba Hashimoto to jedna z najczęstszych postaci niedoczynności tarczycy, która ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że choroba rozwija się na podłożu nadreaktywności układu immunologicznego, w przebiegu której dochodzi do syntezy autoprzeciwciał. Przeciwciała te prowadzą do uszkodzenia komórek tarczycy i zaburzenia funkcji gruczołu, co generuje niedoczynność tarczycy i spadek syntezy hormonów tarczycy. Większość osób kojarzy leczenie choroby Hashimoto wyłącznie ze stosowaniem farmakoterapii, zapominając o diecie, podczas gdy sposób żywienia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia i łagodzenia objawów choroby. Jaka dieta w Hashimoto sprawdzi się najlepiej? Czy istnieje jeden model żywienia, który sprawdzi się u każdego chorego na Hashimoto? A może konieczne jest stosowanie indywidualnej diety?

Dieta kontra procesy autoimmunologiczne

W związku z tym, że choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne, zasadne jest zastosowanie diety o potencjale przeciwzapalnym. Jednym z czynników generujących zjawisko syntezy autoprzeciwciał może być zespół przeciekającego jelita. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do rozszczelnienia ścian jelit, co sprzyja przenikaniu do krwiobiegu bakterii, grzybów i toksyn. Tego typu drobnoustroje czy toksyny generują przewlekły stan zapalny, a nadmierna stymulacja układu immunologicznego może prowadzić do syntezy autoprzeciwciał. Jednym z najważniejszych założeń żywienia w chorobie Hashimoto jest zatem wyeliminowanie wszystkich czynników sprzyjających pojawieniu się zespołu przeciekającego jelita. Najważniejsze z nich to:

– alergie i nietolerancje pokarmowe
– nadużywanie leków, zwłaszcza antybiotyków, leków sterydowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych
– nadużywanie alkoholu
– stres
– dieta obfitująca w żywność przetworzoną

Składnikami diety najczęściej odpowiedzialnymi za nietolerancje pokarmowe są gluten i laktoza, wskazane jest zatem wyeliminowanie tych składników z diety chorych na Hashimoto. Zarówno celiakii, jak i nietolerancja glukozy występują z większą częstością u osób dotkniętych Hashimoto – z tego względu warto wyeliminować spożycie glutenu i laktozy. Dobrze jest ponadto przeprowadzić diagnostykę w kierunku tych nietolerancji, aby potwierdzić zasadność stosowania diety eliminacyjnej.

Wyeliminuj goitrogeny

Goitrogeny to związki antyodżywcze, które zmniejszają przyswajalność jodu oraz nasilają jego wydalanie przez nerki, przez co obniżają poziom jodu w tarczycy. Dochodzi wówczas do spadku syntezy hormonów tarczycy – co jest zjawiskiem bardzo niepożądanym w chorobie Hashimoto. Goitrogeny znajdują się w największych ilościach w warzywach kapustnych: kapuście, brukselce, kalafiorze, brokułach, a także szpinaku czy rzepie oraz strączkach. Wskazane jest zatem ograniczenie spożycia goitrogenów, natomiast nie ma konieczności bezwzględnego eliminowania ich z diety. Warto zadbać natomiast o odpowiednie przygotowanie produktów zawierających goitrogeny – ich ilość zmniejsza się podczas gotowania czy moczenia nasion przed ugotowaniem. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele osób koncentruje się głównie na wyeliminowaniu goitrogenów i uznaje, że to najważniejsze zalecenie dietetyczne w Hashimoto. Jednocześnie na dalszy plan schodzi styl życia i inne zalecenia żywieniowe. Podsumowując – niewielkie spożycie warzyw kapustnych czy strączków nie powinno wpłynąć negatywnie na pracę tarczycy, jednak bagatelizowanie innych zaleceń dietetycznych – już tak.

Ogranicz węglowodany, nie bój się tłuszczów

dieta w HashimotoW celu ograniczenia stanu zapalnego i syntezy autoprzeciwciał, warto postawić na dietę opartą na tłuszczach. Wyeliminowanie węglowodanów oraz zastąpienie ich zdrowymi tłuszczami sprzyja poprawie stanu zdrowia chorych na Hashimoto, co znajduje wyraz m. in. w redukcji miana autoprzeciwciał przeciwtarczycowych. Ponadto taki model żywienia sprzyja normalizowaniu profilu lipidowego krwi – a jak wiadomo u chorych na Hashimoto stwierdzany jest wysoki poziom cholesterolu. I wreszcie – dieta oparta na tłuszczach czy dieta ketogeniczna doskonale przyspieszają metabolizm i ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała. Chorzy na niedoczynność tarczycy często skarżą się na wzrost masy ciała, co przekłada się na przebieg choroby i skuteczność leczenia. Z tego względu dieta oparta na tłuszczach, sprzyjająca redukcji nadmiarowych kilogramów dba zarówno o sylwetkę, jak i zdrowie chorych na Hashimoto.

Odpowiednio skomponowana dieta w Hashimoto stanowi jeden z kluczowych elementów terapii. Odpowiednia – czyli skomponowana indywidualnie, w oparciu o aktualny stan zdrowia osoby chorej na Hashimoto. A taki spersonalizowany jadłospis ułoży wyłącznie dietetyk. Samodzielne próby komponowania diety w oparciu o ogólne zalecenia mogą okazać się nieskuteczne, podobnie jak sięganie po suplementy diety, takie jak jod czy selen. Zalecane jest natomiast oznaczanie poziomu witaminy D3, gdyż istnieje zależność między poziomem tego związku a mianem przeciwciał anty – TPO oraz anty – TG. Tylko dietetyk jest w stanie zweryfikować stan zdrowia i aktualne potrzeby żywieniowe organizmu, komponując w oparciu o wywiad z chorym i wyniki badań taki jadłospis, który realnie wpłynie na przebieg choroby i uskuteczni jej leczenie.

Call Now Button