533 728 335

Dieta ketogeniczna okiem sportowca

Dieta ketogeniczna okiem sportowcaDieta ketogeniczna znana jest od niemal 100 lat, jednak naprawdę głośno zrobiło się o niej w ostatnich latach. Z diety typowo terapeutycznej, stosowanej w terapii epilepsji, dieta ketogeniczna staje się powszechnie stosowanym modelem żywienia. Taka dieta doskonale sprawdza się w celu redukcji zbędnych kilogramów, ponadto jej stosowanie przynosi spektakularne efekty u cierpiących na insulinooporność czy cukrzycę typu 2. U osób dotkniętych tymi schorzeniami stosowanie diety ketogenicznej pozwala na normalizację glikemii oraz poziomu insuliny we krwi – a to podstawowy cel terapeutyczny. Coraz częściej dietą ketogeniczną interesują się także osoby aktywne fizycznie. Nie jest jednak tajemnicą, że w sporcie najbardziej preferowana jest dieta wysokowęglowodanowa. Czy zatem możliwe jest stosowanie diety ketogenicznej w sporcie? Oczywiście, że tak! Co więcej – taki jadłospis dla sportowca może przynieść sportowcom wiele korzyści. Jakich?

 

Dieta ketogeniczna a źródło energii dla pracujących mięśni

dieta ketoJednym z najważniejszych założeń strategii żywieniowej w sporcie jest dostarczenie energii dla intensywnie pracujących mięśni. I większości z nas na myśl przychodzą natychmiast węglowodany. Sportowcy nie stronią zatem od diet wysokowęglowodanowych, a także tzw. ładowania glikogenowego w okresach przedstartowych. Z tej ostatniej strategii korzystają zwłaszcza amatorzy sportów wytrzymałościowych. Warto jednak przyjrzeć się ustrojowym zapasom energetycznym. Energia w postaci glukozy skumulowana jest w postaci glikogenu mięśniowego i wątrobowego, a jego ilość szacowana jest na 100 do 500 g. Okazuje się jednak, że znacznie lepszym magazynem energii jest tkanka tłuszczowa, której przeciętny człowiek posiada kilka – kilkanaście kilogramów. Jednak w przypadku stosowania tradycyjnej diety trudno jest efektywnie korzystać z tych zasobów energii skumulowanych w tkance tłuszczowej, gdyż do pozyskiwania energii służą wówczas przede wszystkim dostarczone wraz z dietą węglowodany.

Dieta ketogeniczna umożliwia efektywne pozyskiwanie energii z tłuszczu. Taka optymalizacja wykorzystania tkanki tłuszczowej sprawdza się doskonale w każdej dyscyplinie sportowej. Dzięki temu organizm ma stały dostęp do energii; energii, która nie wyczerpie się szybko podczas wysiłku fizycznego tak jak glikogen. Zminimalizowanie podaży węglowodanów i dostarczenie z dietą znacznych ilości tłuszczu sprawia, że normalizuje się poziom insuliny. A niski poziom tego hormonu sprzyja efektywnemu spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkową zaletą diety ketogenicznej jest obniżenie poziomu leptyny, co jeszcze bardziej usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej. Podsumowując – keto dieta umożliwia zarówno efektywne spalanie tłuszczu, jak i pozyskiwanie energii z kwasów tłuszczowych. Możliwe jest zatem wypracowanie optymalnej sylwetki, jak i osiąganie odpowiednich efektów treningowych.

Osoby obawiające się nagłej zmiany nawyków żywieniowych, a także zawodnicy sportów szybkościowo – siłowych często decydują się na zmodyfikowanie diety ketogennej i zastosowanie tzw. cyklicznej diety ketogenicznej. Modyfikacja ta polega na stosowaniu diety keto przez kilka dni, a następnie – przez dwa dni stosuje się dietę wysokowęglowodanową.

 

Dieta ketogeniczna kontra wolne rodniki

Intensywny wysiłek fizyczny sprzyja generowaniu zwiększonych ilości wolnych rodników. Pomocne okazuje się wówczas ograniczenie podaży węglowodanów i zwiększenie podaży tłuszczów. Dieta ketogenna łagodzi stan zapalny oraz działa antyoksydacyjnie, a to oznacza większą ochronę mięśni przed uszkodzeniami generowanymi wysiłkiem. Przekłada się to na krótszy okres regeneracji potreningowej i zwiększenie częstości treningów.

Prowadząc aktywny tryb życia nie należy zatem obawiać się diety ketogenicznej – wprost przeciwnie. Taki model odżywiania doskonale sprawdza się zarówno u amatorów, jak i w profesjonalnym żywieniu sportowym. Oczywiście – każda dieta dla sportowca powinna być odpowiednio zbilansowana oraz indywidualnie dopasowana do potrzeb organizmu. Stąd konieczność konsultacji z dietetykiem, który zaproponuje odpowiedni jadłospis i będzie monitorować jego realizowanie.

Call Now Button